رئیس اتحادیه نانوایان تهران: به علت دمای بالای نانوایی، نانواها کرونا نمی‌گیرند

© Sputnik / Sergei Averin / ورود به گالری تصاویررئیس اتحادیه نانوایان تهران: به علت دمای بالای نانوایی، نانواها کرونا نمی‌گیرند
رئیس اتحادیه نانوایان تهران: به علت دمای بالای نانوایی، نانواها کرونا نمی‌گیرند - اسپوتنیک ایران
Telegram
مقدم: دمای 300 تا 400 درجه نانوایی باعث شده است که تاکنون آماری از مرگ و میر نانواها بر اثر کرونا گزارش نشود.

به گزارش اسپوتنیک، بیژن نوروز مقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران: ‌تا کنون هیچ گونه گزارشی از مرگ و میر یا ابتلای کرونا در میان نانوایی‌های تهران نداشتیم زیرا گرمای بالای 60 درجه پاشنه آشیل بیماری کرونا است یعنی از زمان تهیه خمیر  و چانه نان تا قرار گرفتن در تنوری با دمای حداقل 300 تا 400 درجه امکان بقای این ویروس وجود ندارد. البته برای حفظ ایمنی فروشندگان نان هم تصمیم بر این شد که حداقل ارتباط را با مشتری داشته باشند و فروشندگان ماسک بزنند و از دریافت پول نقد تا حد ممکن خودداری کنند  تا فضای امن نانوایی حفظ شود.

وی افزود: در ابتدا شناخت درستی از ویروس کرونا وجود نداشت و بیش از آنکه مردم متوجه راه های انتقال و پیشگیری آن باشند دچار ترس از کرونا شده بودند و از این رو خانواده های کارگران مشغول به کار در نانوایی‌ها که اکثراً در شهرستان‌ها ساکن هستند خواستار بازگشت فرزندانشان از تهران بودند تا در معرض آسیب ابتلا به کرونا قرار نگیرند.

دلیل گران شدن نان در پایتخت ایران + نرخ های جدید - اسپوتنیک ایران
ویدئوی جنجال‌برانگیز حرکات زننده یک شاگرد نانوایی در تهران +ویدئو

مقدم گفت: از سویی از دست دادن کارگران می‌توانست به کاهش تولید نان و مشکلات مختلفی منجر شود. از این رو برای حفظ کارگران و ممانعت از بازگشت آن‌ها به شهرستان‌ها نانواداران مجبور شدند حقوق و مزایای کارگران را افزایش دهند البته که این افزایش هزینه همراه با افزایش قیمت نان نبود و در کنار افزایش هزینه‌های تولید یک بار جدید بر دوش نانواداران تحمیل شد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران ادامه داد: با ایجاد ترس و نگرانی از کم بودن نان در جامعه چند روزی با هجوم مردم برای  خرید نان مواجه بودیم. به همین دلیل نانوایی‌ها تا 10 شب و بعضاً 11 شب به پخت ادامه دادند تا مردم مطمئن شوند آرد مورد نیاز وجود دارد و پخت انجام خواهد شد و چیزی به نام قحطی نان  اتفاق نخواهد افتاد. در همان زمان بازرس‌های ما برای سرکشی به نانوایی‌ها و بررسی نحوه خدمات‌دهی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به سرکشی در سطح شهر پرداختند و با موارد مختلف از تخلف‌ها برخورد کردند و به خانواده‌ها این اطمینان را دادند که نان روزانه آنها تامین خواهد شد. بعد از دو سه روز وضعیت به حالت عادی بازگشت.

وی اضافه کرد: بعد از  ماجرای هجوم برای خرید، شاهد افزایش خرید افراد با هدف فریز کردن نان در یخچال بودیم تا با کاهش تردد در سطح شهر، خانواده‌ها شرایط ایمن‌تری را برای خود ایجاد کنند. به همین دلیل از زمان شروع کرونا تغییر خاصی در خرید مردم در جهت کاهش خرید اتفاق نیفتد جز در رابطه با نان لواش که به دلیل تعطیلی رستوران‌ها، تالارها و مراسم‌های مختلف خرید این نوع نان با کاهش مواجه شد اما با بازگشت شرایط نرمال به جامعه این کاهش نیز تقریبا کنترل شد و اکنون مشکلی وجود ندارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала