پاسخ سازمان انرژی اتمی ایران به بیانیه تروئیکای اروپایی

© AP Photo / Ronald Zakپاسخ سازمان انرژی اتمی ایران به بیانیه تروئیکای اروپایی
پاسخ سازمان انرژی اتمی ایران به بیانیه تروئیکای اروپایی - اسپوتنیک ایران
Telegram
سازمان انرژی اتمی ایران به بیانیه‌ سه کشور اروپایی در خصوص اقدامات هسته‌ای اخیر تهران پاسخ داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به بیانیه‌ اخیر سه کشور اروپایی در خصوص اقدامات هسته‌ای اخیر این کشور بیانیه‌ای صادر کرد.

ابراز نگرانی سه کشور اروپایی از فرایند تولید اورانیوم فلزی در ایران - اسپوتنیک ایران
ابراز نگرانی تروئیکای اروپایی از فرایند تولید اورانیوم فلزی در ایران

در بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران آمده است: موضوع کارخانه تولید اورانیوم فلزی مندرج در ماده ۴ "قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" که مجلس محترم شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی را نسبت به آن موظف نموده است و موضوع تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران دو موضوع کاملاً متفاوت است.

این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی موضوع ماده ۴ قانون بین‌المللی انرژی اتمی را به آژانس ارائه ننموده است که البته پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت تعیین شده در قانون این اقدام انجام خواهد شد.

برنامه تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) همانطوریکه در گزارش اخیر آژانس نیز آمده است نخستین بار بیش از دوسال پیش به آژانس ارائه شده است و در طول این مدت نیز در چند مرحله اطلاعات تکمیلی و نهایتاً اطلاعات پرسشنامه طراحی (DIQ) به آژانس ارسال شده است. ضمناً یادآوری می‌نماید که در اوایل دهه ۸۰ طی گزارشی که در آن زمان به آژانس ارائه شد تحقیق و توسعه در رابطه با تولید اوارنیوم فلزی برای مصارف صلح‌آمیز و متعارف در حد مقدماتی و به میزان اندک با موفقیّت انجام شده بود.

توضیح اینکه در فرآیند تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) اوارنیوم فلزی یک محصول میانی است که در فرآیند تولید بدون توقف در این مرحله، بلافاصله سوخت پیشرفته (سیلیساید) تولید می‌گردد.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: امید است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزئیات غیرضرور در گزارشات خود از بروز زمینه‌های سوء تفاهم جلوگیری نماید.

لازم به ذکر است که پیش از این کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه ای از آمادگی ایران برای تولید اورانیوم فلزی ابراز نگرانی کرده بودند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала