بازگشت ۸۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان

© AP Photo / B.K. Bangashبازگشت ۸۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان
بازگشت ۸۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی وزارت امور مهاجران افغانستان از خروج ۸۵۰ هزار مهاجر افغان به علت شیوع ویروس کرونا به صورت داوطلبانه از ایران به کشورشان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، محمد رضا باهر، سخنگوی وزارت مهاجران افغانستان اظهار داشت بیشتر مهاجرانی که سال گذشته میلادی به افغانستان بازگشته اند به علت ناامنی و نبود شغل در این کشور دوباره به ایران بازگشته اند.

95%  پناهندگان افغان میان مردم ایران زندگی میکنند نه در اردوگاه - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
95% پناهندگان افغان میان مردم ایران زندگی میکنند نه در اردوگاه

وی اظهار داشت در بهار سال ۱۳۹۹ به دلیل ترس مهاجران افغان از شیوع ویروس کرونا در ایران ،هر روز حدود ۱۵ هزار مهاجر افغانستان از ایران به کشورشان بازمی گشتند.

سخنگوی وزارت مهاجران افغانستان گفت هم اکنون روزانه حدود یک  هزار از مهاجران افغانستان از مرزهای نیمروز وارد هرات می شوند.

وی اظهار داشت بیشتر مهاجران افغان برای تامین هزینه خانواده و کار به ایران مهاجرت می کنند.

باهر گفت که در سال گذشته میلادی ،۲۵ هزار مهاجر افغان  از پاکستان و ۱۲ هزار نفر نیز از ترکیه به کشورشان بازگشتند.

وی افزود: ۲۷۰ نفر دیگر نیز بطور اجباری و ۶۶۵ نفر دیگر هم داوطلبانه از کشورهای اروپایی به افغانستان برگردانده شدند.

سخنگوی وزارت امور مهاجران افغانستان ،نبود شغل و بیکاری را مهمترین چالش مهاجران بازگشته به این کشور دانست و تصریح کرد بسیاری از این افراد پس از مدتی بیکاری مجبور به مهاجرت دوباره می شوند.

وی اظهار داشت: وزارت امور مهاجران افغانستان  با همکاری سازمان ملل در صدد است برای جلوگیری از مهاجرت دوباره افراد بازگشته افغان به کشورهای اروپایی برای آنان به صورت موقت شغل ایجاد کند.

وی تصریح کرد چون شغل هایی که ایجاد می شود به صورت موقتی است و تنها نیازهای ضروری آنها را پوشش می دهد در درازمدت بار دیگر این افراد بیکار می شوند.

جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال جنگ و ناامنی در افغانستان از میلیون‌ ها مهاجر افغانستان سخاوتمندان پذیرایی کرده و برای آنها فرصت شغل، مدرسه، آموزش عالی و دیگر فعالیت های فرهنگی اجتماعی را فراهم کرده است.

دولت و مردم افغانستان هم همیشه از دولت و ملت ایران بابت این پذیرایی صادقانه قدردانی کرده و گفته اند که هیچ زمانی این همکاری جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهند کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала