اعلام پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ در سایت وزارت خارجه آمریکا

© AP Photo / J. Scott Applewhiteوزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
وبگاه وزارت خارجه آمریکا در صفحه مربوط به رئیس جمهور آمریکا پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ۱۱ ژانویه اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به وبگاه وزارت خارجه آمریکا، در صفحه مربوط به رئیس جمهوری آمریکا پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ۱۱ ژانویه اعلام شده است.

برخی منابع خبری از هک شدن  وبسایت وزارت خارجه آمریکا خبر دادند. بنا به گزارش منتشره در«بوزفید»، پمپئو بازرسی داخلی مرتبط با این قضیه را مقرر کرده است.

این اتفاق در حالی رخ داده که نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نشست روز 11 ژانویه (دوشنبه) بندهای استیضاح ترامپ را ارائه داده و طی آن رئیس جمهور آمریکا را متهم به تحریک به شورش کردند.

​در صورتی که استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا رای آورد، وی نخستین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که در یک دوره، دو بار استیضاح می‌شود. از سوی دیگر در جلسه امروز، موضوع فعال کردن متمم 25 قانون اساسی مطرح شد که نمایندگان جمهوری‌خواه اعتراض خود را به موارد مطرح شده ابراز داشتند که در نتیجه آن،‌ قرار شد رای‌گیری درباره فعال کردن متمم 25 قانون اساسی به جلسه صبح سه‌شنبه موکول شود.

روند برکناری ترامپ طبق متمم 25 قانون اساسی آمریکا به این شرح است: معاون رئیس جمهور و اعضای کابینه باید از کنگره بخواهند که صلاحیت‌های رئیس جمهور را لغو کنند. پس از آن رئیس جمهور آمریکا 4 روز زمان دارد تا به آن اعتراض کرده و رد کند. پس از آن کنگره طی 21 روز برای حل اختلاف تلاش خواهد کرد و طی این مدت، معاون رئیس جمهور وظایف رئیس جمهور را در اختیار خواهد داشت. در صورتی که کنگره نتواند به توافقی درباره لغو صلاحیت‌های رئیس جمهور برسد، وی تمامی امتیازات و صلاحیت‌های خود را بدست خواهد آورد.

روز20 ژانویه مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا برگزار خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала