ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۶ استان ایران

© Sputnik / Vladimir Vyatkin / ورود به گالری تصاویرآنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۶ استان ایران
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۶ استان ایران - اسپوتنیک ایران
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی ایران اعلام کرد: بررسی‌ های ما در استان خراسان جنوبی بیانگر این است که اولین واحدی صنعتی که به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا شده حدود ۱۰ روز بیماری را مخفی نگه داشته و گزارش به موقع نداده است و همین امر منجر به این شده که تعداد زیادی پرنده در آنجا به ویروس مبتلا شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سید بهمن نقیبی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی ایران، با بیان اینکه از ۲۸ آبان ماه که دوره جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شروع شد، تاکنون در ۶ استان کشور گزارش آنفلوآنزا شناسایی شده، اظهار کرد: در استان های مازندران، اردبیل، مرکزی، تهران، خراسان جنوبی و کرمانشاه این بیماری گزارش شده است.

تائید شیوع آنفلوانزای مرغی حداقل در ۷ ایالت هند - اسپوتنیک ایران
تائید شیوع آنفلوانزای مرغی حداقل در ۷ ایالت هند

وی ادامه داد: در استان خراسان جنوبی تاکنون ۴ واحد مرغ تخم گذار و یک واحد مرغ مادر درگیر این بیماری شده اند و نگران این هستیم که بیماری گسترش بیشتری پیدا کند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: خوشبختانه ادارت دامپزشکی استان ها وارد عمل شدند و در تلاش هستند که با معدوم سازی به موقع از گسترش بیماری جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: بررسی ‌های ما در استان خراسان جنوبی بیانگر این است که اولین واحد صنعتی که به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا شده حدود ۱۰ روز بیماری را مخفی نگه داشته و گزارش به موقع نداده است و همین امر منجر به این شده که تعداد زیادی پرنده  در آنجا به ویروس مبتلا شوند.

معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی ایران در ادامه گفت: خوشبختانه واحدهای مهم و پر تراکم صنعتی واقع در استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، قم و اصفهان تا این لحظه به دلیل تغییر سیاستی که در سازمان دامپزشکی ایجاد شد و طیور این استان ها علیه آنفلوانزای فوق حاد واکسینه شدند تاکنون موردی از بیماری نداشته اند.

به گفته وی در خراسان جنوبی نیز به دلیل اینکه تاکنون بیماری گزارش نشده بود در برنامه ملی واکسیناسیون علیه بیماری انفلوآنزای فوق حاد قرار نگرفتند ولی در حال حاضر  واحدهای صنعتی این استانها در حال واکسینه شدن هستند.

نقیبی در پایان گفت: به تمام واحدهای مرغ تخمگذار، بوقلمون و مادری که در مجاورت آب بندها، برکه ها، دریا و سدها قرار دارند و  امکان دارد در معرض هجوم پرندگان حیات وحش قرار گیرند دستور دادیم که گله های خود را واکسینه کنند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала