ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

پیش ‌بینی دیپلمات پیشین در احتمال حمله آمریکا به ایران

پیش ‌بینی دیپلمات پیشین در احتمال حمله آمریکا به ایران
پیش ‌بینی دیپلمات پیشین در احتمال حمله آمریکا به ایران - اسپوتنیک ایران
نصرت الله تاجیک بیان کرد: ترامپ در روزهای آخر حکومتش تلاش می کند تا قبل از خروج از کاخ ‌سفید کاری کند تا کشورش از ایران ضربه آخر را نخورد. به همین دلیل دکترین آمریکایی دست و پا زدند تا از هر اقدام ایران جلوگیری کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اعتمادآنلاین، نصرت‌ الله تاجیک سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اردن، اظهار داشت: احتمال حمله آمریکا به ایران ۲ بُعد دارد که عبارت است از بعد نظامی و بعد سیاسی. از منظر سیاسی هیچ زمینه‌ ای برای شروع جنگ بین ایران و آمریکا وجود ندارد. گواه این مدعا هم آن است که اولاً آمریکایی ‌ها آغازگر جنگی خواهند بود که ممکن است شروع شود،‌ اما معلوم نیست تمام ‌کننده ‌اش چه کشوری باشد؛ چون چنین احتمالی حتماً ابعاد منطقه‌ ای و بین ‌المللی خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا : برای پاسخ به هر اقدام ایران آماده‌ایم - اسپوتنیک ایران
وزیر خارجه آمریکا : برای پاسخ به هر اقدام ایران آماده‌ایم

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه افزود: از منظر نظامی، نظامی ‌ها شرایط را رصد می ‌کنند و با فرمول و روش ‌های خودشان آماده مقابله با هر تحرک تهاجمی می‌ شوند. در این بحث ۲ احتمال هم وجود دارد که احتمال اول حمله مستقیم به ایران است که این احتمال تقریباً منتفی است. اما اینکه آمریکا یا اسرائیل بخواهند منافع ایران را هدف قرار دهند، می ‌تواند یکی از احتمالات جدی باشد؛ یعنی فضا رو به تنش برود و نیروهای آمریکایی‌ احتمالاً اقدام ‌هایی علیه منافع ایران در منطقه انجام دهند. بنابراین آنچه که آمریکا از منظر سیاسی انجام می‌ دهد بیشتر خاصیت بازدارندگی دارد تا با فشار روانی و روش‌ های سخت‌ افزاری ایران را از هرگونه اقدامی علیه کشورشان منصرف کند. در واقع ترامپ پیشدستی کرد تا ایران در سالگرد شهید سلیمانی هیچ کاری انجام ندهد.

تاجیک اضافه کرد: بنابراین می ‌توان تحرکات این روزهای ایالات متحده را روانی قلمداد کنیم و بدانیم که هیچ نشانه ‌ای از عملیاتی بودن اقدام ‌شان مشاهده نمی ‌شود. البته به برخی از رسانه ‌ها درز کرده بود که رژیم صهیونیستی برنامه ‌های ضد ایرانی تدارک دیده که عملاً در انجامش ناکام ماندند.

سفیر اسبق ایران در اردن سپس توضیح داد:‌ در کل باید چنین اقداماتی را از جمله آثار خلع ترامپ از قدرت به شمار آوریم؛ یعنی او در روزهای آخر می ‌کوشد قبل از خروج از کاخ ‌سفید کاری کند تا کشورش از ایران ضربه آخر را نخورد. به همین دلیل تصمیم‌ گیران آمریکایی دست و پا زدند بلکه از هر اقدام جمهوری اسلامی جلوگیری کنند تا در پایان دولتش لکه سیاهی به کارنامه پرحرف و حدیثی که بر جای گذاشته اضافه نشود.

وی خاطر نشان شد: مختصات حاکم بر نظام بین ‌الملل مؤید این قضیه است که حمله آمریکا به ایران بعید است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала