ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

واکنش شبکه‌ها به همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن کرونا

آیا مردم ایران نمونه‌ آزمایشگاهی واکسن کوبایی با تکنولوژی عقب افتاده خواهند شد؟

به گزارش اسپوتنیک، در اخباری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، گفته‌شده مردم ایران نمونه‌ آزمایشگاهی واکسن کوبایی با تکنولوژی عقب افتاده خواهند شد. برخی رسانه‌ها پس از اعلام همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن کرونا، هجمه‌هایی را علیه این اتفاق آغاز کردند.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بر خلاف ادعای رسانه‌های معاند که کوبا را کشوری عقب افتاده معرفی می‌کنند، پس از شیوع کرونا، پزشکان کوبایی به ۱۹ کشور جهان از جمله ایتالیا اعزام شدند تا برای نبرد با کرونا به آن‌ها کمک کنند. پیشرفت‌های پزشکی و دارویی کوبا به حدی است که کشورهایی مانند آلمان درخواست خرید دارو از این کشور را دارند تا بتوانند بهتر با کرونا مقابله کنند.

​گفتنی است کوبا در حال حاضر حدود ۳۷ هزار پزشک در ۶۷ کشور جهان دارد و سرانه پزشک در این کشور دو برابر آلمان است و در بحران بیماری ابولا پزشکان کوبایی از هیچ خدمتی به جامعه جهانی دریغ نکردند.

تجربه‌های موفق تولید واکسن بین ایران و کوبا وجود دارد که می‌توان به تولید واکسن هپاتیت B و واکسن پنوموکوک اشاره کرد. برخلاف ادعا‌ها، ساخت واکسن کرونا حاصل همکاری انستیتو پاستور و شرکت  فینلی در کوبا است و واکسن تولیدی نتیجه مطالعات مشترک خواهد بود.

لازم به ذکر است تمام مراحل تست واکسن کرونا در ایران انجام نخواهدشد، بلکه دو مرحله اصلی مطالعات بالینی در کوبا انجام شده و نتایج خوبی حاصل شده است و پس از انجام دو مرحله اولیه، واکسن برای تزریق در مرحله سوم وارد ایران خواهد شد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала