ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آیا می توان در مریخ متان را به سوخت مبدل کرد؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تارنمای « interestingengineering»، محققان راهی جدید برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ پیدا کرده‌اند که می تواند ماموریت‌های آینده فضانوردان در سیاره سرخ را آسان تر کند.

شایان ذکر است که ایلان ماسک و مهندسان شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX)این روش را هنگام جستجوی راه‌هایی برای برداشت آب از یخ در مریخ با کربن دی اکسید برای تهیه کربن و هیدروژن کافی برای تولید متان، نظریه‌پردازی کردند. هنگامی که فضانوردان خود را به مریخ برسانند، ممکن است از این روش برای تبدیل کربن دی اکسید و یخ به سوخت موشک استفاده کنند و آماده بازگشت به زمین شوند.

تحریم‌ ها سوخت حرکت شرکت ‌های داروسازی ایران شدند  - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
تحریم‌ ها سوخت حرکت شرکت ‌های داروسازی ایران شدند

هر چند این روش فعلا فقط یک «مفهوم» است، در آزمایشات آزمایشگاهی موفق عمل کرده است. برای مهندسی این روش جدید، محققان به یک روش دو مرحله‌ای موجود برای تبدیل آب به اکسیژن قابل تنفس در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) روی آوردند و برای کاهش آن به یک مرحله تلاش کردند و سرانجام یک کاتالیزور تک اتمی روی(زینک) موجب تحقق آن شد.

وسایل نقلیه امروزی معمولاً از سوخت موشک مبتنی بر متان استفاده نمی‌کنند، این بدان معنی است که این فرآیند جدید باید با فناوری‌های پیشرانه آینده سازگار باشد. با این حال، مزایای استفاده از سوخت مبتنی بر متان نسبت به هیدروژن مایع که سوخت اصلی مورد استفاده شرکت‌های «بوئینگ» و «لاکهید مارتین» است، چندین مورد است. به عنوان مثال، سوخت هیدروژن مایع در موتورهای موشک، پسماند و ته‌نشین کربن برجای می‌گذارد که باید قبل از استفاده بعدی تمیز شود و در مریخ این کار به هیچ عنوان آسان نخواهد بود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала