ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ظریف: مسئولین حادثه سقوط بوئینگ اوکراینی محاکمه خواهند شد

CC BY 4.0 / IRNA / ظریف: مسئولین حادثه سقوط بوئینگ اوکراینی محاکمه خواهند شد
ظریف: مسئولین حادثه سقوط بوئینگ اوکراینی محاکمه خواهند شد - اسپوتنیک ایران
وزیر امور خارجه ایران، قول داد که مسئولین سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی محاکمه قضایی خواهند شد.

به گزارش اسپوتنیک، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، ظریف در صفحه توئیتری خود با قول عدالت نوشت: با قلبهای سنگین ما از قربانیان فاجعه پرواز PS752 یاد می کنیم. هیچ چیز نمی تواند جان عزیزان را جبران کند. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم پرداخت غرامت مطابق با استانداردهای بین المللی و محاکمه افراد مسئول است. عدالت برقرار خواهد بود.

​در ایران سالگرد قربانیان فاجعه ۸ ژانویه بزرگداشت می شود. سالگرد امسال در ۷ ژانویه افتاد. در عصر یکی از نمادهای اصلی تهران برج آزادی به شکل سه عدد ۱۷۶ تعداد قربانیان سقوط هواپیما نمایان گشت.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ هواپیمایی بین المللی اوکراین که به کی یف پرواز می کرد، اندکی پس از پرواز از فرودگاه تهران در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ زود صبح سقوط کرد؛ ارتش ایران آن را به طور تصادفی سرنگون کرد.

در میان قربانیان شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد و افغانستان وجود دارد. بسیاری از آنها تابعیت مضاعف دارند، به همین دلیل مردم ایران آن را تراژدی می دانند.

در آستانه سالگرد سانحه، ۱۲۷ نفر با موافقت خانواده های قربانیان "شهید" اعلام شدند.

ارتش ایران در ۱۱ ژانویه اعلام کرد: بوئینگ اوکراینی به طور تصادفی سرنگون شد، این تقصیر عامل انسانی است؛ هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز می کرد و به عنوان "هدف دشمن" یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد.

در همان زمان، ایران خاطر نشان كرد كه آنها انتظار حمله از سوی آمریكا را داشتند كه در ارتباط با آن سیستمهای پدافند هوایی این كشور در وضعیت آمادگی كامل جنگی بوده است.

طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران درباره سقوط بوئینگ اوکراینی، اواخر ماه ژانویه، مقامات ایرانی گزارش دادند که هواپیما توسط دو موشک زمین به هوا از برد کوتاه از سامانه موشکی پدافند هوایی تور-ام ۱ سرنگون شد.

براساس این گزارش، دو موشک از جهت شمالی به سمت بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ شلیک شده است. این هواپیما پس از اصابت موشک، به دلیل قرار گرفتن در منطقه مسکونی، به سرعت ارتفاع خود را از دست داده و پس از آن با یک "مانع" در شهربازی برخورد می کند و به زمین می افتد. سپس از زمین فوتبال عبور کرده و کاملاً واژگون می شود و آتش می گیرد.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала