ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ایران از امکان غنی‌سازی اورانیوم حتی در سطوح ۴۰ تا ۶۰ درصد سخن گفت

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام اینکه امکان غنی‌سازی اورانیوم در سطوح ۴۰ تا ۶۰ درصد دراین کشور وجود دارد، تأکید کرد در صورت نیاز این کار انجام خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم،  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به آغاز غنی سازی 20 درصد اورانیوم گفت: همین اکنون حدود بیش از 4 تن مواد با غنای 3 و نیم تا 4 درصد داریم و با توجه به پیش بینی که شده است براساس قانون مصوب در مجلس ظرفیت مان را افزایش خواهیم داد. با توجه به پیش بینی هایی که صورت گرفته سالی 6 تا 10 تن اورانیوم خواهیم داشت که به سادگی افزایش خواهد یافت و برابر است با ظرفیتی که در گذشته داشتیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: پس از 6 سال در فردو که 14 ماه پیش، فعال شد، غنی سازی 20 درصد شروع شده است و اکنون در حال برداشت اورانیوم 20 درصد هستیم.

وی تصریح کرد: در سطوح بالا یعنی تا 40 تا 60 درصد امکان غنی سازی اورانیوم وجود دارد، کمااینکه در مصوبه مجلس هم است که اگر مواردی نیاز به غنای بالای 20 درصد بود زیرساخت های آن فراهم شود و سازمان در این خصوص بررسی های خود را انجام داده است.

مسکو :علت اصلی از سرگیری غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران اقدامات  آمریکا است - اسپوتنیک ایران
مسکو: علت اصلی از سرگیری غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران اقدامات آمریکا است

کمالوندی خاطرنشان کرد: صنعت هسته ای ما یک صنعت بومی است و اگر زمانی محدودیت هایی بر این صنعت اعمال شد در جهت رفع تحریم ها بوده است و متأسفانه با خلف وعده طرف های مقابل، گام هایی برداشته شد که در نهایت به مصوبه مجلس شورای اسلامی منجر شد.

وی افزود: ما تمام بندهای قانون مجلس را اجرا می کنیم و در وقت مقتضی گزارش های آن را منتشر خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم اکنون برای برداشت اورانیوم 20 درصد از ماشین های IR1 استفاده می شود و 6 آبشار را به این کار اختصاص داده ایم و این ظرفیت را داریم که از ماشین های جدید IR2 و IR2M یا IR6 استفاده کنیم البته در ماشین های دیگر در حال تحقیق و توسعه هستیم.

کمالوندی اظهار کرد: ما یک آبشار 164 تایی IR6 را بر اساس مصوبه مجلس تا سه ماه آینده باید راه اندازی کنیم که الان حدود 110 ماشین در حال کار هستند. ان شاءالله به خواسته مجلس که استقرار هزار ماشین در سال است خواهیم رسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: می توانیم بگوییم که اگر به این مسیر ادامه دهیم در آینده ماشین های جدید ما به تولید اورانیوم ادامه خواهد داد و این ماشین ها جایگزین ماشین های نسل اول خواهد شد، البته با توجه به عنوان قانون اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند این ظرفیت وجود دارد که ما به وضعیت قبلی برگردیم. ظرفیت صنعتی ما ظرفیت فوق العاده ای است و می تواند کارهایی انجام دهد که مورد نیاز ما در صنعت هسته ای است.

وی ادامه داد: تولید اورانیوم با خلوص بالا با استفاده از روش های جدید که نیازی به چرخش در چند مرحله نیست، در توان صنعت هسته ای کشور است.

 

این مقام سازمان انرژی  اتمی با اشاره به مکاتبات انجام شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از شروع غنی سازی 20 درصد افزود: تمام مکاتبات انجام شده و راستی آزمایی ها صورت گرفته است و هم اکنون اورانیوم 20 درصد برداشت می شود.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала