اسلامی: تحقیقات سانحه هواپیمای اوکراینی در ایران به پایان رسید

© Sputnikاسلامی: تحقیقات سانحه هواپیمای اوکراینی در ایران به پایان رسید
اسلامی: تحقیقات سانحه هواپیمای اوکراینی در ایران به پایان رسید - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر راه و شهرسازی ایران، اعلام داشت: تحقیقات درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی به اتمام رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، روز چهارشنبه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی که در نزدیکی پایتخت ایران سرنگون شد به پایان رسیده است.

​دیمیتری کولیبا وزیر امور خارجه اوکراین، پیش از این گفته بود که کی یف هنوز گزارش فنی درباره سقوط بوئینگ اوکراینی در ایران از تهران را دریافت نکرده است.

به گفته وی، كی یف تنها زمانی به مرحله آزمایشی خواهد رفت كه بفهمد تمام امكانات حل و فصل این مسئله با ایران تمام شده است و نه تنها اوکراین، بلکه سایر کشورهای آسیب دیده نیز باید این موضوع را درک کنند.

وزیر ایران که سخنان وی توسط پرتال اطلاعاتی دولت ایران منتشر شده است، گفت: خلاصه نتایج تحقیق فاجعه به پایان رسیده است، گزارش نهایی به دو زبان انگلیسی و فارسی چاپ شده و به همه طرف های درگیر ارسال شده است.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ خطوط هوایی بین المللی اوکراین که صبح زود در ۸ ژانویه پرواز کرد، کمی پس از پرواز از فرودگاه تهران سقوط کرد.

در پی این سانحه دلخراش در مجموع ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد و افغانستان کشته شدند.

ارتش ایران در ۱۱ ژانویه اعلام کرد: بوئینگ اوکراینی به طور تصادفی سرنگون شد، این تقصیر عامل انسانی است؛ هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز می کرد و به عنوان "هدف دشمن" یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد.

در همان زمان، ایران خاطر نشان كرد كه آنها انتظار حمله از سوی آمریكا را داشتند كه در ارتباط با آن سیستمهای پدافند هوایی این كشور در وضعیت آمادگی كامل جنگی بوده است.

طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران درباره سقوط بوئینگ اوکراینی، اواخر ماه ژانویه، مقامات ایرانی گزارش دادند که هواپیما توسط دو موشک زمین به هوا از برد کوتاه از سامانه موشکی پدافند هوایی تور-ام ۱ سرنگون شد.

براساس این گزارش، دو موشک از جهت شمالی به سمت بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ شلیک شده است. این هواپیما پس از اصابت موشک، به دلیل قرار گرفتن در منطقه مسکونی، به سرعت ارتفاع خود را از دست داده و پس از آن با یک "مانع" در شهربازی برخورد می کند و به زمین می افتد. سپس از زمین فوتبال عبور کرده و کاملاً واژگون می شود و آتش می گیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала