ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل

تست سریع همه مسافران انگلیس و اروپا در فرودگاه تهران

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران   - اسپوتنیک ایران
کارشناس: امکان تشخیص کرونا جهش یافته در ایران وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که امکان تشخیص ویروس کرونا جهش یافته در ایران وجود دارد، از همه مسافران انگلیس و اروپا در فرودگاه تست سریع و از موارد مشکوک تست دقیق تر «پی سی آر» گرفته و بررسی می‌شود و تاکنون موردی از این ویروس در ایران تایید نشده است.

مسعود مردانی در ادامه افزود:«ویروس کرونا جهش یافته از اواخر شهریور در انگلیس وجود داشته است. به هر صورت این موضوع را اعلام نکردند شاید از جهش کروموزوم ویروس کرونا مطمئن نبودند البته برخی منابع هم می گویند بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس عامدا این موضوع را اعلام نکرده اما در هر صورت این ویروس جهش یافته در جنوب انگلیس مشاهده و بلافاصله مشخص شد که در اکثر کشورهای اروپایی مثل هلند، بلژیک، آلمان، دانمارک، ایتالیا و حتی خارج از اتحادیه اروپا مثل لبنان، استرالیا و خیلی از کشورها دیده شده است.

تفاوت ویروس جهش یافته با ویروس کرونا قبلی این است که شدیدا آلوده کننده تر است. میزان بیماری زایی و سرایت آن در حدود ۷۰ درصد تا دو برابر بیشتر است و افراد مبتلا به این ویروس با یک تماس کوچک می توانند اطرافیان را مبتلا کنند حتی شدت علایم آن بیشتر است اما میزان مرگ و میر آن فرقی نکرده است و این نشانه خوبی است.

انتشار ویروس جهش یافته از آزمایشگاه واکسن‌ سازی در انگلیس - اسپوتنیک ایران
انتشار ویروس جهش یافته از آزمایشگاه واکسن‌ سازی در انگلیس

تشخیص این ویروس در برخی کشورها ممکن است مدتها طول بکشد و خیلی از کشورها ممکن است امکانات تشخیص کروموزومی و ژنتیکی این ویروس را نداشته باشند اما خوشبختانه در ایران توانایی شناسایی این ویروس را با تست پی سی آر داریم. بعد از اینکه از طریق تست «پی سی آر» شناسایی شد، بر روی ویروس مطالعات کروموزومی انجام می شود و حتی در ماههای گذشته چندین مورد از جهش ویروس کرونا که با این جهش انگلیسی تفاوت داشت اولین بار در ایران شناسایی و به دنیا اعلام شد.

تاکنون مورد ثابت شده ای از وجود این ویروس جهش یافته در ایران نداشته ایم. باید همه حواس خود را جمع کنیم و اگر مورد مشکوکی بود سریعا رسیدگی کنیم. راه حل آن هم این است. وزارت بهداشت هم از همه مسافران خارجی در فرودگاه تست سریع می گیرد و اگر مشخص شود فردی آلوده است بلافاصله وارد چرخه مثبت ها می شوند و اگر مشخص شود که آن فرد از یکی از کشورهای آلوده به ویروس جهش یافته آمده، وارد بررسی های دقیق تر می شود و آزمایشهای اختصاصی برای او انجام می شود.

 امیدوارم همانطور که اعلام شده پروازهای مستقیم از انگلیس به ایران قطع شده باشد، البته پروازهای غیر مستقیم برقرار است اما در هر صورت چه پروازهای مستقیم و چه غیرمستقیم از انگلیس به ایران برقرار باشد، وزارت بهداشت اعلام کرده که اسامی همه مسافران از مبدا انگلیس را در اختیار دارد و همه را رصد می کند».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала