ظریف: تحقق اهداف جهانی انقلاب ‌بدون دیپلماسی میسر نیست

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ظریف: تحقق اهداف جهانی انقلاب ‌بدون دیپلماسی میسر نیست
ظریف: تحقق اهداف جهانی انقلاب ‌بدون دیپلماسی میسر نیست - اسپوتنیک ایران
Telegram
کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران برای چهارمین سال متوالی توسط مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی در روز یکشنبه مورخ ۷ دی ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد. 

به گزارش اسپوتنیک، در تداوم موضوعات مورد توجه در سال های گذشته، مسائل مربوط به همسایگی و همجواری، بررسی تاریخ روابط خارجی ایران با کشورهای آسیایی در کانون توجه این کنفرانس قرار داشت.

هشدار ظریف در خصوص اتهام زنی های ترامپ برای آمریکا - اسپوتنیک ایران
هشدار ظریف در خصوص اتهام زنی های ترامپ

این نشست با سخنرانی افتتاحیه وزیر امور خارجه و با حضور جمعی از پژوهشگران و اساتید برجسته حوزه تاریخ روابط خارجی از جمله آقای دکتر رضا شعبانی، پژوهشگر نامدار و چهره ماندگار عرصه مطالعات تاریخ، دکتر عبدالرسول خیراندیش استاد دانشگاه شیراز و دکتر منصور صفت گل استاد دانشگاه تهران و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور و پژوهشگران و اندیشمندان تاریخ روابط خارجی ایران برگزار شد.

وزیر امور خارجه ایران در سخنرانی خود تاریخ روابط خارجی ایران را مجموعه ­ای غنی از رویدادهای تلخ و شیرینی خواند که بخشی از هویت ملی و سرزمینی و خاطره جمعی ایرانیان را شکل می­ دهد و آیینه ­ای از مجاهدت­ ها، فداکاری­ های و مقاومت ­های مردم ایران در برابر تهاجمات خارجی در طول قرون است.

وی تأکید کرد که ایران همواره یک کنشگر بوده و کیفیت این کنش­ ها متأثر از درک ایران از خود و دیگران و از فضای بین ­المللی و نیز متأثر از اهداف و ابزار سیاست خارجی در هر دوره­ای از تاریخ بوده است.

ظریف ضمن تأکید بر این مهم که تحقق اهداف جهانی انقلاب اسلامی ‌بدون به کارگیری ابزار دیپلماسی در کنار سایر ابزارها امکان­ پذیر نخواهد بود، بر مطالعه تاریخ روابط ایران و کشورهای آسیایی که همواره یک سرنوشت تاریخی را با ما تجربه کرده ­اند، تأکید کرد.

در ادامه مباحث نیز سایر سخنرانان در دو نشست صبح و بعد از ظهر پژوهش های خود در باره موضوعاتی از جمله تاثیر گسترش زبان و ادب فارسی در مناسبات تاریخی ایران و شبه قاره هند، روابط ایران و هند در عهد صفوی و تیموری، آسیا از نام تا نقشه میراث عصر هخامنشی، سیاست ایران در مرزهای شرقی در دوره نخست جنگ های ایران و روسیه، کشاکش دو قدرت سلجوقی و بیزانس در آناتولی و شامات، ائتلاف شرقی و پیمان سعدآباد، تاثیر جهان بینی سیاسی مورخان چین باستان بر روابط با ایران، مناسبات تیموریان فارس با دربار سلسله مینگ در چین، مناسبات سیاسی ایران و ژاپن در عصر قاجار، روابط سیاسی و نظامی ایران و ویتنام در زمان جنگ آمریکا علیه ویتنام، نقش ایرانیان مهاجر در نهضت مشروطه، روابط آموزشی-فرهنگی ایران و افغانستان، روابط اقتصادی ایران و شوروی در مناطق شمالی ایران، روابط فرهنگی-اجتماعی ایران و ارمنستان در دهه ‌های گذشته را ارائه نمودند.

این کنفرانس مجازی با سخنرانی پایانی دکتر سیدمحمد کاظم سجادپور پیرامون مفهوم یابی رابطه تاریخی تمدنی ایران با آسیا از جمله با تکیه بر عناصر پیوستگی و انقطاع شامل مولفه ‌های انسانی، جغرافیایی، تاریخی و نهادی و اهمیت اولویت بخشی در رویکرد های جامعه پژوهشی مطالعات تاریخی روابط خارجی نسبت به حفظ منافع و مصالح کشور ایران از جمله ماندگاری، بقا توسعه و مستمر خاتمه یافت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала