ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اروپا بدون پیش‌شرط به برجام برمی گردد

CC BY 2.0 / Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres / Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres برجام
 برجام - اسپوتنیک ایران
تهران و واشنگتن بدون پذیرش تقویت یا تعمیم برجام در این مرحله باید بتوانند به پایبندی کامل به توافق باز گردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «گاردین»، اروپا بازگشت بدون پیش شرط به برجام را پذیرفته است. وزیران خارجه کشورهای اروپایی بر سر عدم تعیین پیش شرط برای احیای توافق هسته ای ایران توافق کردند.

به نوشته نشریه نامبرده، وزیران خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه معتقد هستند که تهران و واشنگتن بدون پذیرش تقویت یا تعمیم برجام در این مرحله باید بتوانند به پایبندی کامل به توافق باز گردند. مادامی که آمریکا تحریم ها را بر دارد و به قطعنامه های سازمان ملل پایبند باشد، این گام یکی از موانع بالقوه برای پایبندی ایران به توافق موجود را از میان بر می دارد.

ظریف: اروپا آخرین فرصت برای حفظ توافق هسته ای ایران را دارد - اسپوتنیک ایران
ظریف: اروپا آخرین فرصت برای حفظ توافق هسته ای ایران را دارد

انگلیس بر این باور است که تا زمان شکل گیری پیشرفت قابل توجه از سوی آمریکا و ایران برای پایبندی به توافق، مساله تعمیم توافق نباید مطرح شود. دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس گفت مهم است که ایران به سمت کاهش تعهدات خود در توافق حرکت نکند.

وزرای امور خارجه عضو برجام در بیانیه‌ای درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک اعلام کردند:«نشست وزرای خارجه سه دولت اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ٢١ دسامبر ٢٠٢٠ به صورت مجازی به ریاست جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا برگزار شد.

در بیانیه متشره خاطرنشان شده است که اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، تلاش‌هایشان در این راستا را تصریح کردند. آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف‌ها و پرداختن به چالش‌های کنونی اجرای برجام، از جمله در زمینه عدم اشاعه هسته‌ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند».

عدم درخواست اروپا از ایران برای پذیرش اصول یک توافق جدید در این مرحله شاید احیای نسبتا سریع توافق هسته ای را آسانتر کند. به عقیده یک دیپلمات ارشد اروپایی، اگر بخواهیم ایران به پایبندی کامل باز گردد آنگاه باید مشوق های اقتصادی که وعده دادیم را بر آورده کنیم. امروز میزان تجارت بین کشورهای اروپایی و ایران کمتر از دوران ما قبل توافق هسته ای است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала