ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

گاز مشترکان کم مصرف در ایران رایگان می شود

© Sputnik / Ivan Rudnev / ورود به گالری تصاویرآتش‌ سوزی خط لوله گاز در آذربایجان
آتش‌ سوزی خط لوله گاز در آذربایجان - اسپوتنیک ایران
معاون اول رییس جمهور ایران مصوبه هیئت وزیران با هدف بهینه‌سازی مصرف آب و تشویق مشترکان کم‌مصرف خانگی را ابلاغ کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در حالی کمتر از سه هفته از توصیه آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای رایگان شدن آب و گاز محرومان می گذرد، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ایران مصوبه تخفیف صددرصدی صورتحساب آب، فاضلاب و گاز مشترکان کم مصرف را ابلاغ کرد.

در این مصوبه که به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی ابلاغ شده آمده است: این حکم شامل گاز بها و کلیه هزینه های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) می باشد و صرفاً سکونتگاه های دایمی در حال بهره برداری شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه های عشایری می شود.

جهانگیری: آمریکا به جدیت دنبال از پا درآوردن اقتصاد ایران است - اسپوتنیک ایران
جهانگیری: آمریکا به جدیت دنبال از پا درآوردن اقتصاد ایران است

هیات وزیران با تاکید بر اینکه گاز بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین شده تغییری نخواهد کرد، تصویب نمود: مشترکان با میزان مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، شش ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف گاز اقدام کنند. در پایان این دوره، بهای گاز آن دسته از مشترکینی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین شده باشد، به پیشنهاد وزارت نفت و تصویب شورای اقتصاد افزایش می یابد.

در مصوبه ابلاغی از سوی معاون اول رییس جمهور ایران از وزارت نفت خواسته شده تا ضمن اجرای اقدامات بهینه سازی مصرف که به صورت رایگان توسط شرکت ملی گاز ایران آموزش داده می شود، مشارکت در طرح های بهینه سازی مصرف گاز اعم از اصلاح سامانه موتورخانه ها و جایگزینی بخاری های فرسوده در دستور کار قرار گیرد.

در مصوبه دولت تصریح جدول الگوی کم صرفی (متر مکعب در ماه) به شرح ذیل تعیین شده است: 1- ایام سرد اقلیم های 1، 2 و 3؛ 200 متر مکعب و کمتر در ماه، 2- ایام سرد اقلیم 4؛ 150 متر مکعب و کمتر، 3- ایام سرد اقلیم 5- 100 متر مکعب و کمتر و ایام گرم و همه اقلیم ها (نیم دوم فروردین تا نیمه اول آبان)، 45 متر مکعب و کمتر.

ماجرای رایگان شدن آب و گاز کم مصرف ها از جلسه 4 آذر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در حضور رهبر ایران کلید خورد. در آن جلسه که با هدف ارائه راه حل های کوتاه مدت برای کاهش فشارهای معیشتی بر مردم برگزار شده بود، ایت الله خامنه ای پیشنهاد کرد که هزینه مصرف آب و گاز محرومان و کم‌مصرف‌ها مشابه آنچه در خصوص برق اتفاق افتاده، رایگان شود و بر همین اساس در آن جلسه مقرر شد از کسانی که مصرف پایین دارند، هزینه‌ای در قبال آب و گاز گرفته نشود و تخفیف ویژه داده شود، به‌عوض از پرمصرف‌ها مبالغ بیشتری دریافت شود که کمبود درآمدی دولت را جبران کند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала