ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

خاک فروشی با قرارداد ترکمانچای و گلستان تفاوتی ندارد

© Sputnik / Shiva Abshenasخاک فروشی با قرارداد ترکمانچای و گلستان تفاوتی ندارد
خاک فروشی با قرارداد ترکمانچای و گلستان تفاوتی ندارد - اسپوتنیک ایران
هرمز جزیره ای در جنوب ایران است که به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس نامیده میشود.

اسپوتنیک - موقعیت جزیره هرمز است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی با اهمیت خاصی روبرو کرده است.

هرمز بهشت زمین شناسان دنیا - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
هرمز بهشت زمین شناسان دنیا

اما موقعیت، تنها ویژگی این جزیره نیست بلکه خاص ترین انواع خاک ها و ویژگی های زمین شناختی مجموعه ای از انحصارات را به این جزیره بخشیده که اکنون آنرا تبدیل به بهشت زمین شناسی در جهان کرده.

از عمده ترین مشکلات این جزیره میتوان به خام فروشی خاک آن اشاره کرد که نه تنها ویژگی صنعتی، بهداشتی و دارویی دارد بلکه خوراکی نیز هست و مردم محلی از آن به عنوان ادویه استفاده میکنند.

دکتر کامبیز مهدی زاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی درباره اهمیت حفظ خاک هرمز به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:  از آنجا که خاک هرمز گرانترین خاک جهان شناخته شده است، وظیفه صیانت از آن بر عهده ماست.

با مراجعه به تاریخ از قرارداد های ننگینی همچون ترکمنچای و گلستان تاسف می‌خوریم به دلیل اینکه بر اثر آن بخشی از خاک کشور خود را از دست دادیم؛ امروز هم خاک فروشی نه تنها در هرمز بلکه در هر کجای دیگر از کشور با قرارداد ترکمنچای و گلستان تفاوتی ندارد.

وی تصریح کرد: خاک فروشی در هر نقطه از کشور باید با برخورد قاطع همراه باشد. خاک کشور ارزشمندترین دارایی است، رزمندگان ما برای اینکه یک وجب از خاک ایران را به رژیم بعثی ندهند ۸ سال جنگیدند. ما نیز امروز وظیفه حفظ آن را بر عهده داریم.

دکتر مهدی زاده با اشاره به خاک فروشی در هرمز و توقف بهره ‌برداری از آن بیان کرد: متاسفانه در گذشته از این خاک ارزشمند بهره‌ برداری شده اما از سال ۱۳۹۶ تا به امروز به دستور قضایی و با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست این روند متوقف شد؛ با پیگیری از استانداری هرمزگان مشخص گردید در گذشته شرکت باستان معدن به مدت ۲۵ سال بهره‌ برداری از  این خاک را بر عهده داشته و قرار بوده از سال ۱۳۸۲ تا ۱۴۰۷ از خاک هرمز بهره برداری شود  اما خوشبختانه با دستور رهبر معظم انقلاب، ستاد اجرایی فرمان امام وارد این جریان شد و ۶۰ درصد بهره برداری از این خاک به عنوان حق مردم شناخته شد. درواقع مردم متولی و سهامدار اصلی آن شدند تا جلوی هر نوع سودجویی و بهره‌ برداری از منابع طبیعی این منطقه از کشور گرفته شود. 

مهدی زاده:  کشور نیاز به متخصص دارد نه هوچی گر - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
مهدی زاده: کشور نیاز به متخصص دارد نه هوچی‌گر

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی اظهار داشت:  برای تهیه مستند رخساره زمین از این منطقه بازدید و ملاحظه کردم که پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه این بخش از کشور وجود دارد. اگر قصد داریم از مواد معدنی و ذخایر کشور بهره برداری کنیم باید سعی شود صنایع تبدیلی و فراوری ایجاد شود تا از خام فروشی دوری کرد. باتوجه به منویات رهبر معظم انقلاب، باید جلوی خام فروشی گرفته شود.

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور اقدامات لازم برای رونق اقتصاد در هرمز را اینگونه برشمرد: با توجه به اینکه جزیره هرمز خاک گران قیمت و ارزشمندی دارد باید به بحث فرآوری در این منطقه بیشتر توجه کرد؛ بر اساس اخبار گذشته هر سال ۲۰۰۰ تن از خاک این منطقه برداشت می شده است اما باید به سمتی پیش رفت که صنایع تبدیلی و فرآوری در جزیره ایجاد تا برای ساکنین اشتغال آفرینی شود و در نهایت شاهد رونق اقتصادی باشیم.

دکتر مهدی زاده بر ضعف بخش معدن در زمینه ی ماشین آلات و امکانات تاکید کرد و افزود: متاسفانه ماشین آلات به روز در کشور وجود ندارد این در حالی است که باید سعی کرد به سمت رونق فناوری و نوآوری پیش رفت، نمی‌توان از ادوات و تجهیزات ۴۰ سال گذشته انتظار توسعه، ارتقای کارایی و کیفیت داشت. در این بین باید به شرکت‌ های دانش بنیان و استارت آپ‌ ها اعتماد کرد.

وی با بیان اینکه باید به شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها اعتماد کرد، گفت: تا وقتی که برخی شرکتهای معدنی، دانش بنیان ها را سد راه خود میدانند و در برابر آنها مقاومت میکنند، تنها نتیجه ای که حاصل میشود، به تعویق افتادن توسعه است.

ژئوتوریسم یکی از راهکارهای مبارزه با خام فروشی - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
ژئوتوریسم یکی از راهکارهای مبارزه با خام فروشی

او تصریح کرد: در حالی‌ که شرکت ‌های استارت آپی در شرایط شیوع ویروس کرونا انواع خدمات رفاهی را ارائه می دهند باید در زمینه معدن نیز ورود کنند. ناچار هستیم برای رونق بخش معدن به سمت توسعه استارت آپ‌ ها حرکت کنیم.

مدیرطرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تشریح اقدامات این نهاد برای حمایت از  دانش بنیان‌ ها در حوزه معدن تاکید کرد: این نهاد به عنوان تسهیل‌ گر، سعی کرده فرایند‌ ها را آماده کند. مراکز معدنی هم باید تلاش کنند تا این مسیر هر چه سریع تر پیش رود. بعضی مواقع از طرف معدن کاران به دلیل اینکه تصور می شود ممکن است جای آنها گرفته شود، مقاومت‌ هایی می شود.

متاسفانه تا این تفکر مسموم وجود دارد،‌ روند پیشرفت و بازدهی بخش معدن سیر نزولی به خود خواهد گرفت.

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جهمور ایران در پایان افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت دادن به جزایر به ویژه هرمز، طرح توسعه نوآوری ها و فناوریهای حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی اقدام به مطالعه زمین شناسی و بررسی پدیده های ژئوتوریسمی کرده که انشاالله بزودی نتایج آن در مجموعه مستند "رخساره زمین" در دسترس عموم قرار خواهد گرفت

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала