ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

مهدی زاده: کشور نیاز به متخصص دارد نه هوچی‌گر

© Sputnik / Shiva Abshenasمهدی زاده: کشور نیاز به متخصص دارد نه هوچی گر
مهدی زاده:  کشور نیاز به متخصص دارد نه هوچی گر - اسپوتنیک ایران
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور ایران اظهار داشت که برای رهایی از اقتصاد نفتی باید بر روی میراث زمین شناختی ایران زمین تکیه داده شود.

اسپوتنیک، باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌ نظیر در ایران و کم‌ نظیر در جهان است، این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی ایران در سال ۱۳۸۷ بعد از کوه دماوند به عنوان دومین میراث فرهنگی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از مشابه آن، پاموک‌ کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان می باشد.

هرمز بهشت زمین شناسان دنیا - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
هرمز بهشت زمین شناسان دنیا

آقای دکتر کامبیز مهدی زاده مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور و مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران در رابطه با باداب سورت به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری مبتنی بر جلوگیری از خام فروشی، طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از ماموریت های خود را تمرکز بر این موضوع قرار داده است.

به منظور عملیاتی سازی این مهم، طرح توسعه معدن به تهیه و تولید مجموعه مستند هایی تحت عنوان "رخساره زمین" با هدف شناساندن جاذبه های زمین گردشگری و ژئوتوریستی کشورمان اقدام نموده است.

این طرح توسعه بنا دارد با استفاده از نوآوری ها و فناوری های حوزه گردشگری، با حمایت از ایده ها و طرح های جدید و فناورانه، در راستای توسعه گردشگری معدن، زمین شناسی و ژئوتوریسم به عنوان یکی از سرمایه های ملی و ظرفیت های درآمد زایی کشور، عمل نماید.

آقای دکتر  کامبیز مهدی زاده در ادامه بیان کرد:

 پیش از این، قسمت اول این مجموعه یعنی "هرمز، جزیره رنگ ها" با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید و آماده پخش شده است. مراحل پیش تولید قسمت دوم از این مجموعه تحت عنوان "باداب سورت، پلکان زمین"، نیز با سفر به چشمه های پلکانی تراورتن ساز باداب سورت در 95 کیلومتری جنوب شهر ساری، انجام شده و بزودی برای نمایش عمومی آماده خواهد بود.

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاکید بر توسعه گردشگری معدن به مثابه جایگزینی برای نفت افزود:

برای رهایی از اقتصاد نفتی باید بر روی میراث زمین شناختی ایران زمین تکیه کنیم. میراث زمین شناختی ایران باید به دنیا معرفی گردد که  این موضوع با کار صحرایی عملیاتی میشود نه با نشستن پشت میز گرد، در ادارات و کنترل از راه دور.

راه نجات ایران جدایی از بشکه های سرطانی نفت است و هر چقدر این مدت طولانی باشد شدت بیماری و درمان آن سخت تر میشود.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ی تاثیر علم و فناوری در پیشرفت ایران اظهار داشت:

باداب سورت، پلکان زمین در ایران - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
باداب سورت، پلکان زمین در ایران

 با حرف، شعار و وعده راه به جایی نمی بریم، فناوری و نوآوری تعیین کننده آینده فرزندان این کشور است.

امروز معاونت علمی و فناوری پیش قراول حمایت از ایده های نو در کشور است و این مهم با نگاه مدیریت علمی حاصل شده است نه مدیریت فله ای.

متاسفانه برخی از مدیران چون سواد و دانش لازم را ندارند از فناوری و نوآوری هراس دارند و میدانند با رشد علم دیگر جایی در سیستم مدیریت نخواهند داشت.

وی با اشاره به جایگاه تعیین کننده فناوری در رشد و توسعه کشور تاکید کرد:

کشور نیاز به متخصص دارد نه هوچی گر، در زمین شناسی و معدن باید همگام با دنیا حرکت کرد نمیتوان از تجهیزات قدیمی ۴۰‌ سال پیش انتظار معجزه داشته باشیم؛ امروز در دنیا با فضاپیما روی شهاب سنگ ها فرود آمده اند و از آن نمونه برداری کرده اند اما ما هنوز در اداراتمان درگیر بروکراسی اداری هستیم.

مدیر طرح توسعه زمین شناسی، معدن وصنایع معدنی در پایان گفت:

این طرح بنا دارد با معرفی و شناساندن جاذبه های زمین شناسی، ژئوتوریسم و گردشگری معدن در مناطقی از کشور که سرشار از پدیده های زمین شناسی است، به منظور ایجاد و توسعه اشتغال پایدار از طریق توسعه گردشگری، اقدام نماید. در این راستا، به منظور ایجاد زمینه ها و در پی آن توسعه گردشگری معدن و پدیده های زمین شناسی، آماده ایم در شرایط سخت کرونایی با حفظ پروتکل در کنار صاحب نظران باشیم و از آنها حمایت کنیم.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала