خروج حدود ۳ میلیارد دلار سرمایه از ایران طی فقط سه ماه

© Sputnik / Mihail Kutusov / ورود به گالری تصاویرخروج حدود۳میلیارد دلار سرمایه از ایران طی فقط سه ماه
خروج حدود۳میلیارد دلار سرمایه از ایران طی فقط سه ماه  - اسپوتنیک ایران
Telegram
روزنامه اعتماد با استناد به آمارهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نوشت که در سه ماه نخست امسال حدود دو ميليارد و ۹۰۳ ميليون دلار از این كشور خارج شده است.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه اعتماد می نویسد هر چند خروج سرمايه در فصل بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته كاهش ۷۵۰ ميليون دلاری داشته اما نشان می‌دهد كه افراد به دليل عدم اطمینان از آينده اقتصادی ترجیح می‌دهند سرمايه‌های خود را به دلار تبديل كرده و از كشور خارج كنند. برای پی بردن به بزرگی این عدد باید دانست که کل درآمد نفتی ایران در سال 2019 حدود 19میلیارد و 233 میلیون دلار برآورد شده بود. اين روند در ۱۰ سال اخير بر كشور حاكم بوده است، به گونه‌ای كه در سال‌های ۸۹ تا سه ماهه نخست امسال حدود ۱۱۳ ميليارد و ۲۶۹ ميليون دلار از كشور خارج شده است.

دستگیری ۲ نفر از بزرگترین بدهکاران نظام بانکی ایران - اسپوتنیک ایران
دستگیری ۲ نفر از بزرگترین بدهکاران نظام بانکی ایران

این نشریه اضافه می کند  به نظر می‌رسد امضای برجام نیز برای ترغیب کشورها و شرکت‌های خارجی در ایران تاثیر خاصی بر روند خروج سرمایه از کشور نداشته است چراکه در سال‌های 94 تا 97 که امریکا به صورت یکجانبه از آن خارج شد 56 میلیارد و 165میلیون دلار سرمایه راهی سایر کشورها شدند.

روزنامه اعتماد همچنین خاطرنشان می سازد هر چند با توجه به شیوع کرونا در کشور، تعطیلی‌های چند باره و احتمال افزایش کسری بودجه دولت این امر نامحتمل نبود چراکه عملا جذابیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌داران از بین رفته و به نظر می‌رسد این وضعیت تا زمانی که شیوع کرونا به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش نیابد، ادامه خواهد داشت.شاید اگر نرخ دلار در بازار داخلی در فصل‌های تابستان و پاییز به کانال 30 هزار تومانی وارد نمی‌شد ‌این عدد نیز افزایش پیدا می‌کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала