ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

دانشمندان: ویروس کرونا از طریق بینی در مغز انسان مستقر می شود

© Photo / Unsplash/Fusion Medical Animationدانشمندان: ویروس کرونا از طریق بینی در مغز انسان مستقر می شود
دانشمندان: ویروس کرونا از طریق بینی در مغز انسان مستقر می شود - اسپوتنیک ایران
در زمان همه گیری ویروس کووید-19 مشخص شد که این ویروس نه تنها باعث ناراحتی تنفسی بلکه باعث مشکلات عصبی نیز می شود.

به گزارش اسپوتنیک، مطالعه ای توسط دانشمندان آلمانی نشان داده است که ویروس کرونا می تواند پس از استنشاق از طریق بینی و قرارگرفتن در مخاط بینی، وارد مغز انسان شود. این اولین شواهد علمی است که ویروس کرونا می تواند سلولهای عصبی مغز را از طریق غشای مخاطی آلوده کند.

در زمان همه گیری ویروس کووید-19 مشخص شد که این ویروس نه تنها باعث ناراحتی تنفسی بلکه باعث مشکلات عصبی نیز می شود. به عنوان مثال، از هر سه نفر یک نفر علائمی مانند از دست دادن بو یا چشایی، سردرد، خستگی، سرگیجه و حالت تهوع را گزارش می کند.

ویروس شناس ایرانی: سرعت انتقال کرونا افزایش یافته است - اسپوتنیک ایران
ویروس شناس ایرانی: سرعت انتقال کرونا افزایش یافته است

دانشمندان آلمانی با کالبدشکافی بدن 33 بیمار که به علت ابتلا به کرونا فوت کرده بودند به بررسی و مطالعه مخاط پشت بینی، بالای دهان در قسمتی که گلو به حفره بینی وصل می شود و نمونه های بافت مغز توانستند مواد ژنتیکی ویروس کرونا را در مخاط بینی یافت کنند اما پروتئین های سنبله ای ویروس کرونا که با ورود به گیرنده های سلولی انسان باعث آلودگی آنها می شود در مغز نیز یافت شده است. اینکه دقیقاً چگونه ویروس وارد مغز می شود هنوز مشخص نیست و به گفته کارشناسان تحقیقات بیشتری برای کشف این رمز و راز لازم است.

این مطالعه که روز دوشنبه در مجله نیچر نوروساینس منتشر شد، نشان داد که سلول های ایمنی در مایع مغزی پس از عفونت فعال می شوند. پروفسور هپنر، رهبر تیم تحقیقاتی گفت که وجود ویروس در سلولهای عصبی مخاط بویایی توضیح خوبی در مورد علائم عصبی در بیماران مانند از دست دادن بویایی یا چشایی است. پروفسور هپنر همچنین گفت که وجود ویروس در چنین مناطق بحرانی مغز نیز می تواند دلیل هذیان باشد، که برخی از بیماران گزارش کرده اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала