ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

طرح اقدام راهبردی سه‌شنبه یا چهارشنبه در دستور کار صحن علنی مجلس ايران قرار می‌گیرد

CC BY 4.0 / Hamed Malekpour/Tasnim News Agency / (cropped image)طرح اقدام راهبردی سه‌شنبه یا چهارشنبه در دستور کار صحن علنی مجلس ايران قرار می‌گیرد
طرح اقدام راهبردی  سه‌شنبه یا چهارشنبه  در دستور کار صحن علنی مجلس ايران قرار می‌گیرد  - اسپوتنیک ایران
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در نشست عصر امروز این کمیسیون در مجلس ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران با دستور بررسی طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه که برخی دستگاه‌های مربوطه حضور داشتند، نظرات نمایندگان موافق و مخالف طرح مذکور به  استماع اعضای کمیسیون رسید.

اعلام جزئیات طرح مجلس ایران موسوم به اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها - اسپوتنیک ایران
اعلام جزئیات طرح مجلس ایران موسوم به "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها"

وی ادامه داد: اصلاحات انجام شده بر طرح انجام شد و پس از بحث و تبادل نظر در باره طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، برای این طرح رأی‌گیری شده و نهایتا این طرح و 9 ماده آن به تصویب کمیسیون رسید.

عمویی در ادامه گفت: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اصلاحات مختلفی داشت که امروز انجام شد و گزارش آن را به صحن علنی مجلس ارائه کردیم و احتمالاً این طرح سه‌شنبه یا چهارشنبه هفته جاری در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

این طرح ماده ۱- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تولید و در داخل کشور ذخیره کند و نیازمندیهای صلح آمیز صنایع کشور به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تاخیر تامین کند.

ماده ۲- در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح عنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور و مصرف معین حجم مذکور اورانیوم غنی سازی شده، اقدام کند.

ماده ۳- برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی مکلف است ظرف مدت ۳ ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را با درجه غنای موردنیاز، با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین IR-2m آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های ۶-IR را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یکسال به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.

ماده ۴- سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان طی ۵ ماه از تصویب این قانون اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از شکست قریب الوقوع تحریم ها خبر داد - اسپوتنیک ایران
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از شکست قریب الوقوع تحریم ها خبر داد

ماده ۵- سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی و ساخت یک راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید رادیو ایزوتوپ های بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند. جدول زمان بندی این موضوع باید ظرف یک ماه به اطلاع مجلس برسد.

ماده ۶- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

ماده ۷- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از ۳ ماه از تصویب این قانون، گزارش دقیق اقدامات انجام شده از جانب طرف های برجامی در زمینه بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان وفق برجام و رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. چنانچه تا آن تاریخ روابط بانکی ایران در اروپا و و میزان خرید نفت آنها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید.

ماده ۸- چنانچه اعضای 1+4 نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع تحریم های هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و ... علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده و نیز پیشنهاد اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در جهت بازگشت به تعهدات را به مجلس ارائه دهد. این پیشنهاد ظرف مدت یکماه به همراه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جهت تصمیم گیری در صحن مجلس بررسی می شود.

ماده ۹- مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب، امتناع یا ممانعت از اجراء به طبقات ۴ تا ۷ طبقات مجازات تعزیری قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می شوند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала