ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کاوشگر چینی‌ وارد مدار کره ماه شد

© Photo / ESA/Foster + Partnersکاوشگر چینی‌ وارد مدار کره ماه شد
کاوشگر چینی‌ وارد مدار کره ماه شد - اسپوتنیک ایران
کاوشگر چینی درصدد جمع آوری نمونه ‌هایی از کره ماه است که می ‌تواند به دانشمندان در درک بیشتر ریشه و شکل ‌گیری ماه کمک کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اسپیس، دولت چین در روز ۲۳ نوامبر ساعت ۱۵:۳۵ به وقت منطقه زمان محلی فضاپیمای بدون سرنشین خود را به سمت کره ماه پرتاب کرد.

پرواز کاوشگر چینی «چانگ‌ای۵» با مأموریت نمونه‌برداری از سطح ماه - اسپوتنیک ایران
پرواز کاوشگر چینی با مأموریت نمونه‌برداری از سطح ماه

چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که این فضاپیما سنگ‌ های ماه را به زمین بازگرداند. این اولین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تاکنون است.

این کاوشگر هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرمی پس از ۱۱۲ ساعت سفر ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد. این کاوشگر قرار است ۲.۱ متر در ماه حفاری کند تا نمونه ‌هایی را برای جمع آوری جمع کند.

انتظار می ‌رود کل ماموریت ۲۳ روز طول بکشد. کاوشگر مذکور شب گذشته با موفقیت وارد مدار ماه شد و موتور خود را ساعت ۷:۵۸ دقیقه صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۶:۲۸ به وقت تهران) در فاصله حدود ۴۰۰ کیلومتری (۲۴۹ مایلی) از ماه روشن کرد.

کاوشگر "چانگ ای ۵"(Chang'e-5) که به نام الهه ماه در چین باستان نامگذاری شده است، درصدد جمع آوری نمونه ‌هایی از کره ماه است که می ‌تواند به دانشمندان در درک بیشتر ریشه و شکل ‌گیری ماه کمک کند.

اگر کاوشگر چینی بتواند با موفقیت و همراه با نمونه به زمین بازگردد چین تبدیل به سومین کشوری خواهد شد که نمونه‌ های قمری را چند دهه بعد از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین می ‌آورد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала