فراخوان برلین به پایبندی به برجام

© Johannes Eiseleوزارت خارجه آلمان
وزارت خارجه آلمان - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت خارجه آلمان از ایران خواست به اجرای مفاد توافق‌نامه هسته ای (برجام) برگردد.

به گزارش اسپوتنیک، آندره‌آ زاس سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آلمان اعلام نمود که وزارت خارجه آلمان ایران را به بازگشت به اجرای مفاد برجام فرامی خواند.

وی روز 23 نوامبر به خبرنگاران گفت:« از ایران می خواهیم به نقض برجام و اجرای طرح‌های هسته‌ای خود پایان بدهد».

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

 خواسته پاریس و برلین از واشنگتن: رویکرد مشترک در مورد برجام  - اسپوتنیک ایران
خواسته پاریس و برلین از واشنگتن: رویکرد مشترک در مورد برجام

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала