ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ایران، محور اصلی گفتگوی پمپئو و مکرون

© Sputnik / Alexey Vitvitsky / ورود به گالری تصاویرامانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه - اسپوتنیک ایران
روزنامه فیگاروی فرانسه با اشاره به دیدار امروز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با رئیس ‌جمهور فرانسه در پاریس، ایران و برجام را یکی از موضوعات مهم این دیدار خواند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه فیگارو، روز دوشنبه این روزنامه فرانسوی، از چرایی دیدار امانوئل مکرون رئیس ‌جمهور فرانسه با مایک پمپئو وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ به رغم تبریک گفتن مکرون به جو بایدن پرداخت و از رایزنی دو طرف درباره ایران، عراق و افغانستان خبر داد.

رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون - اسپوتنیک ایران
مکرون خواستار همکاری بایدن برای ارتقای اولویت های مشترک شد

این روزنامه فرانسوی درباره سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به پاریس و دیداری که او قرار است با رئیس ‌جمهور فرانسه داشته باشد، گزارشی منتشر کرد.

فیگارو در گزارش خود به تبریک امانوئل مکرون رئیس‌ جمهور فرانسه به جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به خاطر پیروزی در انتخابات اشاره کرد.

در این گزارش آمده است: امانوئل مکرون دوشنبه ۱۶ نوامبر مجبور است که دست به یک اقدام متوازن ‌کننده بزند. او مایک پمپئو رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا را به حضور می‌ پذیرد؛ کسی که هنوز شکست دونالد ترامپ را به رسمیت نشناخته است اما او مکرون در حال رو کردن به روابطش با جو بایدن رئیس ‌جمهور آینده ایالات متحده است.

به اعتقاد این رسانه فرانسوی، رئیس‌ جمهور جمهوری فرانسه باید در کاخ الیزه با وزیر خارجه آمریکا دیدار کند اما این دیدار باید با احتیاط کامل و به دور از میکروفون ‌ها برگزار شود.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی در توضیح این دیدار اعلام کرد، این دیدار به درخواست پمپئو انجام می ‌گیرد و در شفافیت کامل با تیم جو بایدن رئیس ‌جمهور منتخب آمریکا انجام خواهد شد.

این منبع دیپلماتیک افزود: مایک پمپئو تا ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه) در منصب وزیر خارجه آمریکا است و در نتیجه طبیعی است که در فرانسه دیدار او با مقام‌ های فرانسوی انجام شود.

امانوئل مکرون جزو اولین رهبران خارجی بود که به جو بایدن دموکرات بخاطر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت و سپس با او تلفنی صحبت کرد در حالی که رئیس ‌جمهور جمهوری ‌خواه (دونالد ترامپ) هنوز به شکستش اذعان کرده است.

این روزنامه فرانسوی به محورهای مورد مذاکره مقام ‌های فرانسه با وزیر خارجه آمریکا در سفر به پاریس هم پرداخت و از رایزنی ‌های مقام‌ های این دو کشور غربی درباره مسائل مربوط به ایران خبر داد.

طبق این گزارش، مسائل مربوط به "افغانستان، عراق و ایران" روی میز رایزنی ‌ها و مذاکرات وزیر خارجه آمریکا و مسئولان فرانسه قرار دارد.

ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه پیش از این در اظهاراتی خبر داد که او در دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، بر مخالفت پاریس با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و عراق تاکید خواهد کرد.

مسائل مربوط به ایران به ویژه توافق برجام، از دیگر محورهای رایزنی فرانسوی ‌ها با پمپئو در سفری به پاریس خواهد بود، سفری که به اعتقاد رسانه‌ های غربی "تور خداحافظی" پمپئو در مقام وزیر خارجه خواهد بود.

فیگارو در این بخش از گزارش خود نوشت: اروپایی ‌ها در تلاش هستند که این توافق (برجام) را حداقل تا به منصب رسیدن جو بایدن نجات دهند؛ کسی که وعده داده به دیپلماسی (با ایران) بازخواهد گشت.

این روزنامه افزود: «اما دولت ترامپ وعده داده است که اقدامات تنبیهی خود علیه ایران را تا پایان دولتش تقویت خواهد کرد؛ موضوعی که از نظر برخی کارشناسان تمایل دولت ترامپ برای استراتژی افزایش شدید ارتفاع "دیوار تحریم‌ ها" ارزیابی شد؛ استراتژی که هدف از آن این است که کار برای دموکرات‌ ها برای بازگرداندن اوضاع به قبل از وضعیت اعمال تحریم‌ها سخت کند.

طبق گزارش این رسانه، یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران در پاریس گفت: «نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هر چه باشد، این دولت (دولت ترامپ) تا ۲۰ ژانویه (اول بهمن) سرکار است و کارزار فشار حداکثری قرار نیست ظرف چند ماه آینده متوقف شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала