ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل

عراقچی: با وجود ناکامی در مذاکرات قره باغ، ایران امیدوار است

© AP Photo / Vahid Salemiعراقچی: با وجود ناکامی در مذاکرات قره باغ، ایران امیدوار است
عراقچی: با وجود ناکامی در مذاکرات قره باغ، ایران امیدوار است - اسپوتنیک ایران
سید عباس عراقچی در گفتگویی اظهار داشت: برنامه‌ های پیشنهادی ۳۰ ساله برای حل مناقشه قره باغ موفق نبوده ‌اند زیرا از واقعیت دور هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت خبری انتخاب، سید عباس عراقچی فرستاده ویژه رئیس ‌جمهوری ایران برای پیگیری صلح قره باغ، در گفتگو با شبکه خبری باکو بیان کرد: برنامه ‌های پیشنهادی ۳۰ ساله برای حل مناقشه قره باغ موفق نبوده ‌اند زیرا از واقعیت دور هستند و علی رغم اینکه مذاکرات قره باغ تاکنون ناکام مانده است، اما ایران همچنان امیدوار است.

گفتگوی پاشینیان و عراقچی در خصوص وضعیت قره باغ - اسپوتنیک ایران
گفتگوی پاشینیان و عراقچی در خصوص وضعیت قره باغ

عراقچی در این گفتگو که در زمان حضورش در آذربایجان انجام شده، اظهار کرد: پیشنهادی که جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشه قره باغ ارائه کرده با در نظر گرفتن شرایط است و هر کدام از طرفین در صورتی که به حقوق یکدیگر احترام گذاشته و بپذیرند در حل مناقشه تاثیر دارد. 

عراقچی با بیان این که این طرح را به مقامات آذربایجان ارائه و نظر آن ‌ها نیز نسبت به آن مثبت است، تصریح کرد: رویکرد منطقه‌ ای در این طرح دیده شده و شامل اصولی از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، تغییر ناپذیر بودن مرزها، لزوم خاتمه اشغال، لزوم احترام به حقوق اقلیت ها، بازگشت آوارگان و خروج عوامل خارجی از منطقه است که اگر طرفین این پیشنهادات را بپذیرند امکان حل مناقشه وجود دارد.

عراقچی تاکید کرد: این سفر در چارچوب یک سفر دوره‌ ای به آن دسته از کشورهای منطقه که در پایان دادن به درگیری ‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند صورت می‌ گیرد و هدف اصلی سفر ارائه ابتکار پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و به تبع آن منطقه است.

وی افزود: چارچوب این طرح ابتکاری آماده شده است و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان به مشورت گذاشته می ‌شود و این طرح در چند مرحله می ‌تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال جمهوری آذربایجان پایان دهد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و اضافه کرد: حقوق اقلیت ‌ها و حقوق بشر دوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می ‌دهند.

عراقچی گفت: ترک مخاصمه و شروع گفتگوها با کمک کشورهای تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.

وی افزود: ما در این خصوص با کشورهای منطقه دیدار و مشورت خواهیم کرد تا با رایزنی ‌هایی که صورت می‌ گیرد این طرح بتواند به نقطه ‌ای برسد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.

معاون امور سیاسی وزیر امورخارجه همچنین در این گفتگو از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و نزدیک یاد کرد و افزود: روابط گرمی میان ما وجود دارد و ما همواره از تلاش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهرها و مناطق اشغالی اش حمایت کرده ایم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشورها در منطقه و تغییر ناپذیری مرزها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید همچنان حفظ شود.

فرستاده ویژه رئیس ‌جمهوری ایران افزود: ما در گذشته تلاش ‌های زیادی برای صلح در منطقه کرده ‌ایم و به این تلاش‌ ها ادامه می ‌دهیم و امیدواریم که در این سفر هم با دوستان مان در جمهوری آذربایجان بتوانیم به تفاهم برسیم که این تفاهم به اجرایی شدن این طرح کمک خواهد کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала