ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

در ایران برای توهین به ادیان الهی مجازات تعیین شد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / در ایران برای توهین به ادیان الهی مجازات تعیین شد
در ایران برای توهین به ادیان الهی مجازات تعیین شد - اسپوتنیک ایران
نمایندگان مجلس ایران مجازات‌هایی را برای تامین نظر شورای نگهبان برای توهین به قومیت های ایرانی و ادیان الهی تعیین کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی امروز (یکشنبه) با طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

براین اساس یک ماده به عنوان ماده (499 مکرر) به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) به‌شرح زیر الحاق شد:

قانون جامع ایثارگران به کمیسیون اجتماعی مجلس ایران ارجاع داده شد - اسپوتنیک ایران
قانون جامع ایثارگران به کمیسیون اجتماعی مجلس ایران ارجاع داده شد

هرکس از طریق توهین به ادیان الهی یا مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی یا قومیت‌های ایرانی و یا از طریق طرح مطالب خلاف واقع یا نسبت‌های ناروا درخصوص مسائل قومی، دینی یا مذهبی موجب ایجاد تفرقه یا خشونت در جامعه گردد، چنانچه مشمول حد نباشد به حبس و جزای نقدی درجه پنج یا یکی از این دو مجازات محکوم می‌شود.

در تبصره این ماده آمده است: چنانچه جرم موضوع این ماده در قالب گروه مجرمانه سازمان‌یافته ارتکاب یابد و یا از سوی مأموران یا مستخدمان دولتی یا عمومی در حین انجام وظیفه یا به مناسبت آن واقع شود و یا از طریق نطق در مجامع عمومی یا با استفاده از ابزارهای ارتباطی در فضای واقعی یا مجازی منتشر شود، مجازات مقرر به میزان یک درجه تشدید می‌شود.

براین اساس بند یک ماده 500 مکرر در جلسه اصلاح شد که متن آن به شرح ذیل است:

هر اقدامی که موجب تسلط روانی یا جسمی بر دیگری شود به نحوی که فرد مورد بهره‌کشی و سوءاستفاده جنسی، جسمی یا مالی واقع شود و یا در اثر آسیب‌رسانی به قدرت تصمیم‌گیری فرد و تشویق وی به ارتکاب جرائمی از قبیل اعمال منافی عفت، مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و یا مواد روان‌گردان، خودآزاری یا دیگرزنی، فرد مرتکب این اقدامات گردد.

براساس این گزارش ردیف‌های 2-2 و 2-3 متن ذیل به انتهای تبصره 3 ماده 500 مکرر موضوع ماده 2 مصوبه الحاق شد.

در صورتی که مشخص شود اموال متعلق به دیگری بوده یا دیگری نسبت به آن صاحب حق باشد و آن اموال به منظور افعال مجرمانه در اختیار اشخاص و گروه‌های مذکور قرار نگرفته باشد اموال منظور به مالک و صاحب حق مسترد و مرتکب معادل ارزش آن به جزای نقدی محکوم می‌شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала