شلیک موفق سامانه موشکی باور ۳۷۳ در رزمایش پدافند هوایی ایران

© Photo / IRNAشلیک موفق سامانه موشکی باور ۳۷۳ در رزمایش پدافند هوایی ایران
شلیک موفق سامانه موشکی باور ۳۷۳ در رزمایش پدافند هوایی ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
در رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ در ایران برای اولین بار، سامانه راهبردی و بومی باور ۳۷۳ هدف دورایستا را با موفقیت مورد هدف قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا در اجرای این مرحله از رزمایش، با تهاجم هواگردهای راهبردی و دور ایستای نیروی حمله‌ور، سامانه پدافند هوایی بومی باور ۳۷۳برای نخستین بار در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایران با موفقیت هدف مورد نظر را که سطح مقطع راداری بسیار پایینی داشت، کشف، شناسایی و با شلیک از فاصله دور مورد هدف قرار داد.

این نخستین حضور سامانه بومی و راهبردی باور ۳۷۳ در یک رزمایش پدافند هوایی است که عملکرد بسیار موفقی را تحت کنترل و هدایت شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور داشت.

سامانه راهبردی و بومی باور ۳۷۳ نخستین سامانه پدافند هوایی ارتفاع و بردبلند کشور است که با همکاری متخصصان صنعت دفاعی کشور و نیروی پدافند هوایی ارتش تولید شده و در سال ۱۳۹۸ از آن رونمایی شد.

انهدام اهداف متخاصم در جریان رزمایش پدافند هوایی ایران  - اسپوتنیک ایران
انهدام اهداف متخاصم در جریان رزمایش پدافند هوایی ایران

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ ضمن تبریک این موفقیت بزرگ، گفت: سامانه‌های پدافندی بومی کشورمان در دنیا حرف برای گفتن دارند و امروز در این حوزه در تراز جهانی ظاهر شده‌ایم، البته ما هیچگاه به وضع موجود راضی نبوده و همواره در حال به‌روزرسانی و ارتقاء سامانه‌ها و تجهیزاتمان برای حراست و دفاع از آسمان کشور هستیم.

وی استقرار سامانه‌های پدافندی بومی در کشور را دلیل یأس و ناامیدی دشمنان از تهاجم و تجاوز به آسمان کشور برشمرد و عنوان کرد: دشمنان ما امروز می‌دانند که در صورت هرگونه تعرض و تجاوز حتی کوچک به فضای کشورمان، با انبوهی از آتش سامانه‌های پدافندی ارتش و سپاه که با هم‌افزایی و تعامل و فرماندهی مشترک مانند سدی مستحکم در برابر آنها قد برافراشته روبرو خواهند شد؛ لذا امروز دیگر حتی در فیلم‌های سینمایی‌شان هم عبور از این سد پدافندی را برای خود متصور نیستند.

سامانه موشکی باور ۳۷۳یک سامانه موشکی پدافند هوایی از نوع دور بُردِ سطح به هوا و خودکششی می‌باشد که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، با همکاری قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طراحی و ساخته شده‌است.  باور ۳۷۳ اولین سیستم دفاع موشکی با برد بلند است، که در ایران ساخته می‌شود. موشک مورد استفاده در این سامانه از نوع صیاد ۴ می‌باشد که مجهز به یک سیستم مانورپذیری پیشرفته است. همه اجزاء سامانه باور- ۳۷۳ بر خودروهای ظفر و ذوالجناح سوار می‌شوند و متحرک هستند. طرح اولیه این سامانه، از سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ نمونه‌برداری شده‌اس.  سامانه موشکی باور ۳۷۳ از فاصله ۳۵۰ کیلومتری هدف را شناسایی و از ۲۵۰ کیلومتری رهگیری می‌نماید و توانایی هدف‌گیری از فاصله ۲۰۰ کیلومتری، تا ارتفاع ۲۷ کیلومتر را دارا می‌باشد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала