ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

هرمز بهشت زمین شناسان دنیا

© Flickr / Hamed Saberهرمز بهشت زمین شناسان دنیا
هرمز بهشت زمین شناسان دنیا - اسپوتنیک ایران
خاک هرمز گرانترین خاک جهان است.

فرم خوراکی این خاک معروف به گلک بوده که برای تهیه ترشی، سس، نان محلی و لوازم آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می ‌شود؛ هرمز بهشت زمین‌ شناسان دنیاست، این جزیره با دارا بودن منابع منحصر به ‌فرد زمین‌ شناسی و معدنی، با توجه به ژئوتوریسم و تکیه بر ایجاد و توسعه خانه‌ های بومگردی، در جذب گردشگران به این منطقه، می‌ تواند درآمد زایی چشمگیری برای مردم منطقه ایجاد کند.

روحانی: صادرات نفت ایران دیگر به تنگه هرمز گره نخواهد خورد - اسپوتنیک ایران
روحانی: صادرات نفت ایران دیگر به تنگه هرمز وابسته نخواهد بود

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران آقای دکتر کامبیز مهدی‌ زاده مشاور عالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رابطه با حمایت از استارتاپ ‌ها و طرح‌ های نو در حوزه معدن اظهار داشت:

در راستای عملیاتی شدن این هدف و نیز شناسایی گلوگاه‌ های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی این طرح، فراخوانی در این حوزه اعلام شد. از زمان اعلام فراخوان تا به امروز ۲۰ طرح برای ما ارسال شده و تیم کارشناسی و ارزیابی در حال بررسی و حمایت از این طرح‌ ها هستند که می‌ تواند به محصول و خدمت برسد یا خیر.

از میان طرح‌ های ارسالی تاکنون سه طرح کاربردی بوده که شاخص‌ ترین آن‌ها ساخت دستگاه حفاری تونل با مقطع کوچک است که طبق برآوردهای اولیه، هزینه ساخت آن کمتر از نصف دستگاه‌ های وارداتی مشابه از چین است.

از دیگر اقدامات عملیاتی، بر اساس تفاهم ‌نامه سه‌ جانبه ‌ای که میان معاونت علمی ‌فناوری ریاست جمهوری،  معاونت معدنی وزارت صمت و سازمان نظام مهندسی معدن منعقد شده، بسته به نوع طرح ‌ها و نوع حمایت‌ ها برای تسریع در پیشبرد اهداف مخترعان و نوآوران، این معاونت از ابزارهای حمایتی با توجه به عقد تفاهم‌ نامه استفاده کرده و آنها را به مجموعه‌ های مرتبط معرفی میکند. علاوه بر این بتازگی این معاونت، از ایمینو نیز حمایت‌ هایی داشته است. برخی از طرح‌ های با قابلیت اجرا به فراخور، برای بهره‌ برداری از تسهیلات و تجهیزات، به این مرکز معرفی خواهند شد.

آقای دکتر کامبیز مهدی زاده انجام مطالعات کانی ‌شناسی و تحقیقات روی مواد معدنی را از اهداف طرح هرمز دانسته و بیان کرد:

همچنان که گفته شد، براساس فراخوان یاد شده و طرح‌ هایی که به دست ما می ‌رسد، طرح‌ های کاربردی و بنیادی منتج به محصول مورد حمایت قرار خواهند گرفت؛ به ‌تازگی رهبر معظم انقلاب در سخنانی بر جلوگیری از خام فروشی تاکید کردند و در این رابطه فروش خاک جزیره هرمز را مثال زدند.

در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه جزایر هرمز و قشم، تمرکز بر این جزایر را از اولویت‌ های خود در طرح توسعه نوآوری‌ ها و فناوری‌ های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی تعریف کردیم، به مثابه اولین برنامه، نسبت به تهیه مستند رخساره زمین با هدف شناساندن و معرفی ظرفیت‌ های ژئوپارک، ژئوتوریسم و گردشگری معدن اقدام کردیم که نخستین قسمت آن یعنی جزیره هرمز، در آبان ‌ماه برای رونمایی و نمایش عمومی آماده خواهد بود، مستند های بعدی این مجموعه، معرفی و شناساندن "باداب سورت" و "جزیره قشم" خواهد بود.

برنامه مشخص این طرح طبق رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تکیه بر فناوری‌ ها و نوآوری‌ ها، به‌ مثابه مهمترین ابزار جلوگیری از خام‌ فروشی است بدین ترتیب که با بهره از این فناوری ‌ها می‌ توانیم ارزش افزوده را داخل کشور داشته باشیم؛ یعنی به جای اینکه خام‌ فروشی صورت گیرد و به ‌عنوان مثال سنگ خام از کشور صادر شود و بعداً از ایتالیا و اسپانیا همان سنگ فرآوری شده، به کشور وارد شود، بهتر است بسترهایی با رویکردهای نو آورانه و فناورانه فراهم شود. در حال حاضر نیز شرکت‌ هایی هستند که در این زمینه گام ‌های مؤثری برداشته‌ اند.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی امکان باز فرآوری و تکثیر یا ساخت نمونه آزمایشگاهی مواد موجود در خاک جزیره هرمز برای استفاده در صنایع مختلف را اینگونه توصیف کرد:

خاک هرمز گران ‌ترین خاک جهان است، فرم خوراکی این خاک معروف به گلک بوده که برای تهیه ترشی، سس، نان محلی و لوازم آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می‌ شود. باید از این خاک صیانت و از خام ‌فروشی جلوگیری شود و ارزش افزوده برای مردم آن منطقه در پی داشته باشد. این امر همانگونه که اشاره کردم تنها با توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری‌ های حوزه زمین‌ شناسی، معدن و صنایع معدنی و بهره از توان و دانش شرکت‌ های دانش بنیان، قابل حصول خواهد بود.

وی طرح‌ های جایگزین اشتغالزایی دیده شده برای ترغیب بومیان در جهت جلوگیری از دست فروشی خاک جزیره هرمز را برشمرد:

بی ‌شک ما برای جلوگیری از خام‌ فروشی مصر هستیم و با تکیه بر ابزارهای فناورانه، دانش بومی و توان جوانان کشور به دنبال ایجاد اشتغال پایدار در این منطقه خواهیم بود، در این راستا ما هدف اصلی را توسعه گردشگری پدیده‌ های زمین‌ شناسی و گردشگری معدن در نظر گرفته‌ ایم.

نیاز است نرم‌ افزارهای گردشگری برای معرفی جاذبه‌ های زمین‌ شناسی و معدن جزیره هرمز طراحی شود تا هنگامی که گردشگران به این منطقه سفر می‌ کنند با سردرگمی مواجه نشده و همچنین از خطرات احتمالی جغرافیایی آگاه شوند تا در کمترین زمان بیشترین بهره را داشته باشند.

این امر خود نیاز به طراحی و توسعه زیر ساخت ‌های فناورانه برای معرفی هر پدیده زمین ‌شناسی در این منطقه دارد که به ‌وسیله آن می ‌توان اطلاعات منحصر به‌ فردی در اختیار گردشگران منطقه قرار داد که این امر خود سبب ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان فناور و صاحبان ایده در آن منطقه خواهد شد.

برای نمونه در حال حاضر در دبی امارات برای جذب گردشگر کوه مصنوعی ایجاد شده است؛ زیرا هیچ نوع جاذبه گردشگری و ژئوتوریستی ندارد، با این حال ما در کشور و در جزایر خود از جمله هرمز که بهشت زمین‌ شناسان دنیاست، با دارا بودن منابع منحصر به ‌فرد زمین‌ شناسی و معدنی، با توجه به ژئوتوریسم و تکیه بر ایجاد و توسعه خانه ‌های بومگردی، در جذب گردشگران به این منطقه، می ‌توانیم درآمد زایی چشمگیری برای مردم منطقه ایجاد کنیم. با توجه به فرمایش رهبر معظم درباره فقر و رنج مردم این منطقه، این اقدام می‌ تواند کمک مؤثری به کاهش آلام و فقر مردم شریف جزیره هرمز داشته باشد.

آقای دکتر کانبیز مهدی زاده راهکار های کاهش این آلودگی‌ های ناشی از صنایع مس بر سفره های آب زیر زمینی توسط توسط پساب صنایع مس را ذکر کرد:

به طور عمومی مس در آب، غذا و هوا موجود است و در حالت طبیعی هنگام خوردن، نوشیدن و تنفس، این ماده را وارد بدن می ‌کنیم. البته که چون عنصر کمیابی است مقدار متناسب آن برای سلامت انسان ضروریست، اما اگر در بدن از حدی بالاتر رود، سلامت را با خطر مواجه می ‌کند. در گذشته افرادی که در خانه‌ هایی با لوله ‌کشی مس زندگی می‌ کردند، روزانه مقدار مس زیادی وارد بدنشان می‌ شد، در زمین‌ شناسی پزشکی به این مورد «تب فلز» گفته می ‌شود و از پیامد های آن می ‌توان به سوزش چشم و دهان، سردرد، تهوع، اسهال، آسیب به کبد و کلیه‌ ها اشاره کرد؛ بطور کلی اثرات جانبی افزایش مس در بدن، به ۴ دسته اثرات حاد، مزمن، سرطان ‌زایی و تولید مثلی (نسلی) تقسیم‌ بندی می ‌شود، یکی از راهکارهای این طرح تمرکز بر علم نوین زمین ‌شناسی پزشکی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. به این ترتیب که با حمایت از طرح‌ های نوآورانه و فناورانه در این حوزه، تلاش داریم از ایده‌ های جدید به منظور ارتقا و توسعه رشته و نیز کاهش آلودگی ‌های بیماری ‌های ناشی از عناصر زمین‌ شناسی همچون ازدیاد مس در بدن، گام مؤثری برداریم.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала