موفقیت محققان ایرانی در ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه

© Sputnik / Vitaly Timkivموفقیت محققان ایرانی در ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه
موفقیت محققان ایرانی در ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه - اسپوتنیک ایران
Telegram
محققانی از ایران و مالزی در پژوهشی مشترک سنسور تشخیصی برای بیماران کرونایی ساختند که امکان تشخیص این ویروس در زمان بسیار کوتاه را مقدور ساخته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، روابط عمومی دانشگاه اراک اعلام کرد: در پژوهشی مشترک بین محققین گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی مالزی (UTM) امکان تشخیص ویروس کووید-19 از طریق آزمایش بزاق بیمار به عنوان یک روش نسبتا ایمن و قابل اطمینان برای کنترل اپیدمی کرونا میسر شد.

اتهام آمریکا به ایران از واکسن دزدی تا اختلال در تولید واکسن کرونا - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
اتهام آمریکا به ایران از واکسن دزدی تا اختلال در تولید واکسن کرونا

دکتر محمد ولاشجردی محقق این طرح پژوهشی در این‌باره گفت: برای تشخیص ویروس کرونا از سنسور فیبرنوری لایه نشانی شده با طلا و گرافن اکساید استفاده شده است. این سنسور از طریق تغییر در طول موج و شدت نور دریافتی به وسیله آنالیزر اپتیکی قادر به تشخیص وجود ویروس در بزاق بیمار است. اساس کار این سنسور، برهم‌کنش موج پلاسمون سطحی در بین سطوح طلا  و گرافن اکساید و موج منتشر شده درون فیبر نوری است. با قرار گرفتن سنسور در بزاق بیمار تغییرات طول موج و شدت آن نسبت به زمانی که سنسور در بزاق فرد سالم قرار گرفته است وجود ویروس را مشخص می‌کند.

ولاشجردی ضمن اشاره به زمان کوتاه تشخیص کرونا به وسیله سنسور طراحی شده توسط محققان گروه مهندسی مواد دانشگاه اراک تصریح کرد: در این پژوهش نمونه بزاق دهان بیماران مبتلا به کوید-19 با متوسط سن 85.5 سال در محدوده سنی 34 تا 72 سال توسط سنسور ساخته شده مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل از عملکرد سنسور حاکی از تغییرات معنادار طول موج دریافتی و شدت آن با افزایش تعداد ویروس کرونا در مراحل مختلف بیماری است. به عنوان مثال برای بیماری که در مراحل پیشرفته بیماری است تغییرات طول موج و شدت به ترتیب 1.12 نانومتر و 2.01 دسی بل و برای فرد مبتلا به ویروس که در مراحل ابتدایی بیماری است 0.98 نانومتر و 1.32 دسی بل گزارش شده است و  مدت زمان پاسخ سنسور به وجود ویروس بسیار کوتاه و در حدود چند ثانیه است.

نتایج حاصل از این پژوهش در ژورنال بسیار معتبر Chemical Engineering Journal  با ضریب تاثیر (10.6) به چاپ رسیده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала