واکنش چین به بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران

© REUTERS / Hyungwon Kangواکنش چین به بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران
واکنش چین به بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه چین معتقد است آمریکا با خروج از برجام، حق و حقوق خود در قبال این قرارداد بین المللی را از دست داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانس خبری خود در پکن در جمع خبرنگاران گفت: چین موضوع هسته ای ایران را از نزدیک دنبال می کند و همکاران من در وزارت خارجه و نماینده چین در سازمان ملل، مواضع چین را در این زمینه به صورت شفاف اعلام کرده اند.

وی بار دیگر با یاداوری اینکه آمریکا عضو برجام نیست و حقی برای بازگشت تحریم ها یا درخواست اجرای مکانیسم ماشه ندارد تصریح کرد: واشنگتن حق بازگرداندن هیچگونه تحریمی علیه ایران را ندارد.

روسیه: اظهارات آمريکا در مورد بازگشت تحریم ها عليه ایرانی غیرقانونی است  - اسپوتنیک ایران
روسیه: اظهارات آمريکا در مورد بازگشت تحریم ها عليه ایران غیرقانونی است

مقام وزارت خارجه چین با اشاره به مواضع قاطع جامعه جهانی از جمله اعضای شورای امنیت و اعضای باقیمانده در برجام در مورد درخواست آمریکا اظهار کرد: مخالفت صریح جهان با اجرای مکانیسم ماشه، نشان می دهد که جامعه جهانی با این اقدام آمریکا مخالف است.

وانگ با بیان اینکه یکجانبه گرایی مورد مخالفت جامعه جهانی است و برجام باعث تثبیت صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه می شود اظهار کرد که چین به تلاش های خود ادامه می دهد تا با کمک سایر اعضا موضوع هسته ای ایران از طریق گفت و گو حل و فصل شود.

اظهارات این مقام چینی در حالی است که "جانگ جون" نماینده دایمی چین در سازمان ملل روز گذشته در پیامی به رئیس دوره ای شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل درباره اعلام یک جانبه آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران، موضع چین را تشریح کرد.

جانگ در این پیام اظهار کرد که آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده‌ و درخواست آن کشور از شورای امنیت درباره آغاز مکانیسم ماشه بی اساس است ۱۳ عضو شورای امنیت در ماه اگوست سال جاری اعلام کردند که هر گونه تصمیم یا اقدامی براساس درخواست آمریکا تاثیر قانونی و سیاسی ندارد رئیس شورای امنیت نیز به این نتیجه رسیده است که درباره درخواست آمریکا اقدامی اتخاذ نکند.

این مقام چینی تاکید کرد که به دلایل‌ مذکور، مکانیسم ماشه علیه ایران فعال نشده ‌است شورای امنیت سازمان ملل به لغو تحریم های ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ ادامه خواهد داد چین نیز متعهد به حفظ اعتبار توافق جامع است و به توسعه حل و فصل سیاسی مساله هسته ای ایران ادامه می دهد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала