امانوئل مکرون ایرانی و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد آذری جهرمی ۳۹ ساله جوان ترین وزیر دولتی است که میانگین سنی وزیران آن ۶۰ سال است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اعتماد، آذری‌جهرمی سابقه سیاسی زیادی ندارد. مجله «فارین‌پا‌لسی» اما او را با «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور جوان فرانسه، مقایسه کرده که در سال ۲۰۱۶، به طور مستقل در انتخابات شرکت کرد و پیروز شد.

شایعاتی در ارتباط با حضور جهرمی در وزارت مطرح بوده است، اما ایلنا نوشت که او در مرداد سال ۹۶ وقتی به‌عنوان وزیر به مجلس معرفی شده بود، در کمیسیون اجتماعی پارلمان گفت: «در دوران فعالیتم مسئولیت شنود را نداشتم، بلکه مسئولیت زیرساخت‌های فنی ساخت تجهیزات صنایع این موضوع را بر عهده داشتم و این را افتخار می‌دانم».

این را که آیا وزیر جوان بعد از سه سال از دوران وزارتش قصد نشستن بر صندلی ریاست دولت در میدان پاستور را دارد، باید در شایعه‌هایی که درباره او مطرح می‌شود، جست‌وجو کرد. هرگاه سخن از یک رئیس‌جمهور جوان به میان می‌آید، آذری‌جهرمی نیز جزء گزینه‌ها‌ست؛ درحالی‌که شخص آذری‌جهرمی و اطرافیانش، نامزدی او را تکذیب کرده‌اند.

در سال ۹۷ با گذشت یک سال از دوران وزارت جهرمی دو بار تلگرام، پیام‌‌رسان محبوب ایرانی‌ها فیلتر شد.هر‌چند فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی ربطی به دولت و وزارت ارتباطات نداشت، اما برای آذری‌جهرمی که خود از فعالان توییتر و اینستاگرام است خوشایند نبود. خیلی‌ها، اخلال در پیام‌رسان‌ها را مانعی در روند رو‌به‌رشد وزیر جوان دانسته و درباره شفاف سازی وی این سخن مطرح شد که آذری‌جهرمی این کار را برای شرکت در انتخابات سال ۱۴۰۰ انجام داده است. اما او در تیر‌ همان سال اعلام کرد: «به آنهایی که نگرانی این مطلب را دارند، بگویید خیالشان راحت باشد کاندیدای ریاست‌جمهور نمی‌شوم».

محمود احمدی نژاد - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
ریاست جمهوری ایران؛ آیا باید منتظر احمدی نژاد باشیم؟

یک ماه بعد، دوباره این موضوع مطرح شد که برخی از فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی اصلاح‌طلب در اسفند سال ۹۷ با آذری‌جهرمی دیدار کرده‌اند و درباره کاندیداتوری او برای انتخابات ۱۴۰۰ نیز صحبت هایی شده است. علی‌اصغر شفیعیان، فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب، درباره این دیدار که حدود ۲۰ فعال رسانه‌ای در آن حضور داشتند و در ساختمان وزارت ارتباطات برگزار شد، توضیح داد: «این جلسه بیشتر برای جمع‌آوری نظرات فعالان رسانه‌ای درباره شخص آقای وزیر، کلیت دولت و شرایط جامعه برگزار شده بود. من در این جلسه به آقای آذری‌جهرمی گفتم روی این برند وزیر جوان برای انتخابات ۱۴۰۰ نباید خیلی کار کرد؛ چرا‌که هر‌گونه ناکارآمدی به اسم کل جوان‌های کشور تمام می‌شود. به آقای آذری‌جهرمی گفتم برنامه‌ای برای انتخابات ۱۴۰۰ نداشته باشد؛چرا‌‌که با داشتن خیال کاندیداتوری برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌توان مسئولیت فعلی را به خوبی انجام داد».

آبان سال گذشته، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از دستیار ویژه وزیر ارتباطات در امور ارتباطات مردمی نوشت: «در قانون نظام جمهوری اسلامی متناسب با ظرفیت‌هایی که در نظام وجود دارد، هر‌کسی که رجل سیاسی باشد، می‌تواند در این عرصه حضور پیدا کند و این مسئله حق قانونی هر‌کسی است، اما بنده به‌عنوان کسی که دستیار ارتباطات مردمی وزیر هستم و بار‌ها از او پرسیده‌ام، صحبت وزیر این است که مگر هر‌کسی فعال باشد و کار کند، به مثابه این است که حتما می‌خواهد در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا شود؟».

محمدجواد آذری‌جهرمی نیز اسفند سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی در واکنش به سؤال مجری برنامه که پرسیده بود آیا می‌خواهید برای دوره بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنید، این‌گونه پاسخ داده بود: «خوشحالم که عملکرد مجموعه و بنده جوری بوده که من را در این سطح می‌بینند، اما واقعیتش این است که چنین تصمیمی نگرفته‌ام».

فضا‌سازی رسانه‌ای درباره آذری جهرمی تا انتخابات ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت و ممکن است هر دو جناح سیاسی کشور از او به‌عنوان یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری سال بعد نام خواهند برد؛ همان‌گونه که احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده مجلس، به اسامی دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اشاره کرده و گفت: «آقایان مطرح در طیف اصولگرا امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نیکزاد و مخبر ستاد اجرائی فرمان امام هستند؛ البته نمی‌دانم آیا آقای قالیباف در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد یا خیر و فکر نمی‌کنم فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، در انتخابات ۱۴۰۰ حضور یابد.از طیف اصلاح‌طلبان هم آقایان آذری‌جهرمی، سورنا ستاری و اردکانیان هستند و احتمالا جهانگیری هم شرکت کند.»

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала