آلمان: تحریم تسلیحاتی ایران باید تمدید شود!

© Sputnikآلمان: تحریم تسلیحاتی ایران باید تمدید شود!
آلمان: تحریم تسلیحاتی ایران باید تمدید شود! - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه آلمان مدعی شد: امیدواریم کشورهای اروپایی و نه فقط آلمان، مانع از "لغو تحریم تسلیحاتی ایران" شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نیویورک تایمز، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، در دیداری که در برلین با گابی اشکنازی همتای اسرائیلی خود داشت، مدعی لزوم استمرار تلاش‌ها برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شد.

ماس همزمان گفت: آلمان هنوز هم به برجام به عنوان بهترین راه ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نگاه می ‌کند.

این ادعای ماس در حالی است که ایران همواره با صلح‌آمیز خواندن برنامه هسته‌ای خود، تاکید کرده که تسلیحات اتمی در دکترین دفاعی این کشور جایی ندارد.

وزیر خارجه آلمان در ادامه ادعاهای خود افزود: امیدواریم کشورهای اروپایی، و نه فقط آلمان، مانع از "لغو تحریم تسلیحاتی ایران" شوند. این لغو کمکی به ثبات منطقه نمی‌کند.

ماس ادعاهای خود را اینگونه ادامه داد که آمریکا به دنبال تمدید کامل تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است که قطعاً با وتوی روسیه و چین در شورای امنیت مواجه خواهد شد حال آنکه آلمان و سایرین (متحدان اروپایی) در تلاشند تا راه‌حل میانه‌ای پیدا کنند که مورد تائید چین و روسیه باشد و در عین حال با وتوی آمریکا نیز مواجه نشود.

وی در این باره گفت: به دنبال حصول راه‌ حلی دیپلماتیک هستیم تا در آینده، تحریمی تسلیحاتی علیه ایران وجود داشته باشد.

این در حالی است که این سه کشور اروپایی، پیش از رای‌ گیری شورای امنیت در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، در بیانیه‌ای مشترک پیشنهاد داده بودند از آنجا که حتی در صورت لغو تحریم تسلیحاتی سازمان ملل، تحریم‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا برای دست‌کم یک سال و نیم دیگر باقی می‌ماند؛ روسیه و چین هم با تمدید کوتاه‌ مدت تحریم‌های سازمان ملل موافقت کنند.

از سویی، سخنان ماس بار دیگر نشان داد که اتحادیه اروپا همچنان قادر به پیشبرد سیاست خارجی مستقلی نیست و در برابر فشارهای آمریکا سر تسلیم فرود می‌آورد.

ادعای ماس در حالی است که تحریم تسلیحاتی ایران ۲۷ مهرماه امسال مطابق نص صریح برجام به پایان می رسد و اروپا که در زمینه راه اندازی کانال تجاری با ایران بدعهدی و با واشنگتن همراهی کرد حال با گذاشتن شرط برای پایان تحریم تسلیحاتی ایران درصدد همراهی مجدد با دولت واشنگتن و نقض برجام است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала