تأثیر پای مگس در ساخت چسب ارزان

© Photo / Christi Gendron مگس
 مگس - اسپوتنیک ایران
Telegram
پهنه های پای چسبناک مگس می تواند مانند چسب های کفش به سطوح وصل و از آنها جدا شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نیواطلس»، پهنه های پای چسبناک مگس ها می توانند مانند چسب های کفش به سطوح وصل و از آنها جدا شود. دانشمندان برای ابداع یک چسب جدید ارزان و قابل استفاده مجدد که با محیط زیست نیز سازگار باشد، از پای مگس ها الهام گرفتند.

بسیاری از آنپه در طبیعت وجود دارد از پوست گکوها گرفته تا بزاق زنبور عسل منبع الهامی برای برای توسعه نسل بعدی چسب ها با چسبندگی عالی شده اند.

این ماده توسط دانشمندان موسسه ملی علوم مواد ژاپن ساخته شده که مشغول تحقیق روی جایگزین های پایدارتر برای چسب های قوی موجود در بازار هستند که بازیافت نمی شوند. اکنون شاهد پیشرفت های جالب و چسب های قابل استفاده مجدد هستیم که مانند چسب های نواری موجود روی برخی کفش ها می تواند هزاران بار متصل و منفصل شود.

خوردن حشرات مفید است - اسپوتنیک ایران
آدمها باید حشره بخورند

دانشمندان توانستند چسبی بسازند که مانند پای مگس ها عمل می کند. این چسب نه تنها انرژی کمی برای تولید نیاز دارد و با هزینه اندک تولید می شود، بلکه در آزمایش های اولیه قابلیت های چشمگیری را نشان داده است

به نظر می رسد که یکی از این چسب های الیافی برای نگه داشتن ۵۲.۸ گرم وزن به اندازه کافی قوی هستند. محققان می گویند یک دسته متشکل از ۷۵۶ چسب با سطح مقطع ۹ سانتیمتر مربع می توانند شخصی با وزن ۶۰ کیلوگرم را نگه دارند.

محققان برای این چسب ارزان و قابل استفاده مجدد کاربردهای متعددی را می بیند که اولین آنها در صنعت رباتیک است. این چسب می تواند در طراحی ربات های صنعتی که برای گرفتن اشیاء طراحی می شوند، مورد استفاده قرار بگیرد و یک چسبندگی محکم به آنها بدهد که بارها و بارها قابل استفاده باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала