واکنش ترکیه به تهدیدهای تحریمی اتحادیه اروپا

CC0 / Pixabay / واکنش ترکیه به تهدیدهای تحریمی اتحادیه اروپا
واکنش ترکیه به تهدیدهای تحریمی اتحادیه اروپا  - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تلاش اتحادیه اروپا برای "نادیده گرفتن منافع" کشورش را منجر به ایجاد دور جدیدی از تنش‌ها در منطقه دانست.

به گزارش اسپوتنیک، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه اظهار داشت که اتحادیه اروپا حق ندارد ترکیه را به دلیل انجام تحقیقات اکتشافات زمین شناسی و حفاری در دریای مدیترانه محکوم کند و همچنین خواستار خاتمه آنها شود.

 دریای مدیترانه - اسپوتنیک ایران
رزمایش ترکیه در مدیترانه شرقی

پیش از این اعلام شده بود که رهبران اتحادیه اروپا قصد دارند در اجلاس آینده در ماه سپتامبر در مورد روابط با ترکیه گفتگو کنند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در این خصوص اظهار داشته بود که  در صورت عدم پیشرفت در حل اوضاع مدیترانه، ممکن است در طول این اجلاس تحریم‌ علیه آنکارا نیز مورد بحث قرار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تصریح کرد: تلاش برای نادیده گرفتن منافع ترکیه و ترک‌های قبرس در شرق مدیترانه و حمایت بی قید و شرط از یونان و یونانی‌های قبرس توسط اتحادیه اروپا منجر به ایجاد دور جدیدی از تنش‌ها در منطقه خواهد شد. اتحادیه اروپا حق ندارد خواستار پایان کار اکتشافی در فلات قاره ترکیه شود.

به گفته این دیپلمات، این الزام با هنجارهای اتحادیه اروپا و حقوق بین الملل مغایرت دارد. وی از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که به بهانه همبستگی در این سازمان، از یونان پیروی نکنند.

آکسوی افزود: اگر بروکسل واقعاً طرفدار حل اختلافات در شرق مدیترانه است، باید موضعی بی طرفانه اتخاذ کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала