گروسی: زمان راستی آزمایی فعالیت های اتمی تهران محرمانه است

© Sputnik / Alexey Vitvitsky / ورود به گالری تصاویرگروسی: زمان راستی آزمایی فعالیت های اتمی تهران محرمانه است
گروسی: زمان راستی آزمایی فعالیت های اتمی تهران محرمانه است - اسپوتنیک ایران
Telegram
مدیر کل آژانس انرژی اتمی پس از بازگشت به ایران اظهار داشت: زمان راستی آزمایی ایران را نمی توانیم افشا کنیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بامداد پنجشنبه پس از سفری دوروزه به تهران و در بدو ورود به وین به پرسش خبرنگاران درباره توافق با ایران پیرامون دسترسی به دو سایت و انجام راستی‌ آزمایی‌ های مورد نظر این آژانس پاسخ داد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  - اسپوتنیک ایران
گروسی: اجازه سوءاستفاده از آژانس را به احدی نمی دهیم

گروسی در پاسخ به این پرسش که تاریخ مورد توافق برای دسترسی به دو سایت مورد نظر آژانس چه ‌زمانی است، گفت: ما معمولاً تاریخ دقیق را افشا نمی‌کنیم، چراکه بخشی از اطلاعات پادمانی محرمانه است... اما می‌توانم بگویم که ما روی این مسئله توافق کرده‌ایم و این زمان بسیار بسیار نزدیک است.

وی درباره اینکه چگونه این توافق با ایران از نظر او  برای «صلح و امنیت» مهم است، بیان داشت که آژانس بین‌الملل انرژی اتمی با موانعی در مسیر بازرسی‌های خود مواجه شده بود که باعث نگرانی جدی بود و این توافق این موانع را برطرف کرد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اینکه چگونه توافق با تهران حاصل شد، تصریح کرد: هیچ ترفند جادویی در کار نبوده و این نتیجه گفت‌وگویی مجدّانه و سیستماتیک بوده است.

به ‌گفته گروسی، آژانس و مقام‌های ایرانی از هفته‌ها و روزهای پیش در حال مذاکره و آماده‌سازی این توافق بودند و این اتفاق به‌ صورت ناگهانی روی نداده است.

گروسی با اشاره به اینکه موضوع تنش میان تهران و واشنگتن در مذاکرات او با مقام‌های ایرانی مطرح شده است، افزود: اگرچه آژانس عامل مؤثر در همه این مباحث است، اما بازیگری فعال نیست... تلاش ما این است که کارمان را به بهترین نحو انجام دهیم.

مدیرکل آژانس در پاسخ به این پرسش که آیا اطمینان دارد که ایران دسترسی کامل را به ‌صورتی که باید فراهم می‌کند، تأکید کرد: البته، کاملاً مطمئن هستم... هیچ محدودیتی اعمال نشده است؛ البته بر اساس معیارهای پذیرفته‌شده و توافق‌های موجود.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پایان سفر دوروزه رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، بیانیه مشترکی صادر و توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به‌منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ به‌ صورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقا بخشند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала