اعضای شورای امنیت: آمریکا حق ندارد خواستار بازگرداندن تحریم ها علیه ایران شود

© Sputnik / Vitaly Podvitskiاعضای شورای امنیت: آمریکا حق ندارد خواستار بازگرداندن تحریم ها علیه ایران شود
اعضای شورای امنیت: آمریکا حق ندارد خواستار بازگرداندن تحریم ها علیه ایران  شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند ایالات متحده حق ندارد از این بالاترین نهاد اجرایی سازمان ملل بخواهد تحریم ها علیه ایران را بازگرداند .

به گزارش اسپوتنیک، این نظر اکثریت قریب به اتفاق کشورها در شورای امنیت است. ، فرانسه ، آلمان ، انگلیس بزرگ ، چین ، روسیه ، آفریقای جنوبی در نشست شورای امنیت با صراحت اعلام کردند اظهار داشتند كه آنها از ایالات متحده حق ندارد سازو کار احیای تحریم ها را به کار بیندازد زیرا از توافق هسته ای با ایران  خارج شده است.

آنا گگن، معاون نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل  گفت كه شورای امنیت سازمان ملل نمی تواند هیچ اقدامی برای قبول  درخواست آمریکا در مورد بازگرداندن تحریم ها علیه ایران  انجام دهد چون این درخواست اعتبار حقوقی ندارد.

خانم گگن به نمایندگی از پاریس ، لندن و برلین خواستار "رسیدگی به مسائل فعلی ناشی از امتناع سیستماتیک ایران از اجرای تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای از طریق گفتگو بین اعضای باقی مانده برجام(غیر از آمریکا) " شد. در عین حال ، طرف فرانسوی نگران این است که پایان تحریم تسلیحاتی ایران بر امنیت منطقه تأثیربگذارد .

یادآور می شود تقریباً كل شورای امنیت معتقد است كه آمریكا حق ندارد مكانیزم احیای تحریم ها علیه ایران  را  به کار بیندازد زیرا از برجام خارج شده است. قطعنامه شماره  2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، این کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

 تهران رد درخواست بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را شکست تاریخی آمریکا نامید - اسپوتنیک ایران
تهران رد درخواست بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را شکست تاریخی آمریکا نامید

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала