نگرانی ترامپ از دوام برجام

© AP Photo / Evan Vucciنگرانی ترامپ از دوام برجام
نگرانی ترامپ از دوام برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
دونالد ترامپ نگران آن است که معامله هسته‌ای بیش از دوران ریاست جمهوی او دوام آورد.

به گزارش اسپوتنیک، سعید خطیب‌زاده سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی روز 24 ماه اوت اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، نگران آن است که مدت اعتبار برجام پس از پایان مدت اختیارات وی در سمت ریاست‌جمهوری ادامه یابد.

وی در این خصوص اظهار داشت:« ترامپ نگران آن است که دوام معامله هسته‌ای بیش از زمان ریاست جمهوری او باشد. پس از خروج آمریکا از برجام، رئیس جمهور ایالات متحده نمی توانست تصور کند که این معامله هسته‌ای حفظ شود.

طرح دو فوریتی مجلس ایران برای خروج خودکار از برجام با فعال شدن مکانیسم ماشه - اسپوتنیک ایران
طرح دو فوریتی مجلس ایران برای خروج خودکار از برجام با فعال شدن مکانیسم ماشه

برای اولین بار، یک عضو شورای امنیت سازمان ملل دیگر کشورها را وادار به نقض قطعنامه شورای امنیت می کند. این چیزی نیست به غیر از تمسخر تلخ تاریخی».

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала