چرا بیش از100 کارخانه کنسرو ماهی در ایران تعطیل شده است؟

© Sputnik / Dmitry Korobeinikov / ورود به گالری تصاویرچرا بیش از100 کارخانه کنسرو ماهی در ایران تعطیل شده است؟
چرا بیش از100 کارخانه کنسرو ماهی در ایران تعطیل شده است؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
فعالان حوزه صنعت کنسرو تن ماهی در ایران از عدم اختصاص ارز برای واردات این نوع ماهی گلایه کرده و اعلام کردند که اکنون بیش از 100 کارخانه کنسرو تن در کشور تعطیل شده که برای عبور از این بحران حداقل 50 میلیون دلار ارز لازم است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، سید محمد میررضوی دبیر سندیکای صنایع کنسرو در خصوص مشکلات صنعت کنسرو ماهی تن گفت: به دلیل مشکلات عدم تخصیص ارز به تن ماهی میزان آن در سفره مردم کمتر شده و برای عبور از بحران حداقل 50 میلیون دلار ضروری است در حالی که در کشور سالانه 500 میلیون دلار صادرات آبزیان داریم.به گفته وی در سال‌های گذشته میزان واردات تون ماهی کم شده و میزان صید داخل هم به نصف رسیده است از سوی دیگر ارز وارداتی هم از دولتی به نیمایی تبدیل شده و بانک مرکزی حتی این نوع ارز را هم نمی‌دهد.

دبیر سندیکای صنایع کنسرو گفت: قیمت تمام شده کنسرو به شدت افزایش یافته و به 30 هزار تومان رسیده است و حتی سازمان  حمایت هم تایید کرده است در حالی که ما مجبوریم آنرا به قیمت 27 هزار تومان بفروشیم و به همین دلیل تولیدکنندگان از دور خارج می‌شوند و اگر این وضع ادامه یابد باعث بیکار شدن 60 هزار نفر خواهد شد.

چرا صید ماهی  کیلکا در گیلان کاهش یافته است؟ - اسپوتنیک ایران
چرا صید ماهی کیلکا در گیلان کاهش یافته است؟

 مسعود بختیاری یکی از فعالان این حوزه اعلام کرد: از 135 کارخانه کمتر از 30 کارخانه فعال هستند و آنهایی که کار می‌کنند با کمتر از 20 درصد ظرفیت کار می‌کنند این در حالی است که مصرف سرانه ماهی در کشور ما کمتر از نصف میانگین جهانی است  و ما در رده صدم از نظر مصرف ماهی و رده چهارم از نظر مصرف تون ماهی هستیم.

 سید جلال الدین بنی هاشمی فعال دیگر این  حوزه کنسر ماهی گفت: سه ماه پیش 300 هزار تن واردات ماهی تن از  چین انجام دادیم و در این مدت نتوانستیم آن را از گمرک ترخیص کنیم و بیش از دو میلیارد تومان هم هزینه دموراژ دادیم. وی ادامه داد: یا نباید مجوز واردات ماهی تون می‌دادند یا اینکه اگر مجوز داده‌اند باید بانک مرکزی ارز آن را تخصیص دهد؛ چه کسی باید پاسخگوی این ضرر و زیان تولید کنندگان باشد؟

لطفی یکی دیگر از تولید کنندگان کنسرو ماهی گفت: طی سال‌های گذشته میزان واردات تن ماهی یک شرکتی از 15 هزار تن به کمتر از 5 هزار تن رسیده و امسال هم کمتر از 500 تن وارد شده در حالی که میزان صید داخل هم به شدت کم شده است و در طی سال‌ها به نصف رسیده است بنابراین کارخانه‌ها به شدت کمبود مواد اولیه برای تولید کنسرو تن ماهی دارند.وی افزود: محصولات وارداتی در گمرک گیر کرده و بانک مرکزی ارز نمی‌دهد در حالی که این کانتینرها که در گمرک است هزینه بسیار زیادی برای تولید کننده‌ها دارد؛ از سوی دیگر آنها فساد پذیر هستند.لطفی گفت: ما در بروکراسی بانک مرکزی و وزارت صمت گرفتار شده‌ایم آنها نه تنها ارز نمی‌دهند بلکه موانع مختلفی هم سر راه ما ایجاد می‌کنند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала