گزارش و تحلیل

مصاحبه اختصاصی اسپوتنیک با معاون مرکز گامالیا در بخش علمی در مورد واکسن "اسپوتنیک V" - بخش پنجم

© Photo / RDIFمصاحبه اختصاصی اسپوتنیک با معاون مرکز گامالیا در بخش علمی در مورد واکسن "اسپوتنیک V" - بخش پنجم
مصاحبه اختصاصی اسپوتنیک با معاون مرکز گامالیا در بخش علمی در مورد واکسن اسپوتنیک V - بخش پنجم - اسپوتنیک ایران
Telegram
اسپوتنیک توجه شما را به بخش پنجم گفتگو با دنیس لوگونف، معاون مرکز علمی گامالی جلب می کند.

بخش اول مصاحبه 

بخش دوم مصاحبه

بخش سوم مصاحبه 

بخش چهارم مصاحبه 

در این بخش با این موضوع آشنا می شوید که آیا امکان واکسیناسیون افراد درمان شده پس از ابتلا به کووید 19 وجود دارد، به انتقادات درباره تیتر پایین آنتی بادی های موجود در واکسن پاسخ داده شده و همچنین مطلع خواهیم شد که آیا مرحله سوم آزمایشات در روسیه با این مرحله در کشورهای دیگر،متفاوت خواهد بود. همچنین در مورد این صحبت می شود که آیا روسیه در روند آزمایش واکسن "راه خود" را طی می کند و  آیا همکاران خارجی در ساخت این واکسن شرکت کرده اند یا خیر.
اسپوتنیک: آیا افراد افراد درمان شده پس از ابتلا به کووید 19 ،می توانند واکسن شما را دریافت کنند؟ آیا اثرات نامطلوب احتمالی در اینجا وجود دارد؟

واکسن دو ناقلی  در برابر ویروس کرونا - اسپوتنیک ایران
اسپوتنیک V: اولین واکسن ثبت شده کووید-۱۹ + داده نمایی

لوگونف: می دانید ،از این لحاظ  برای من به هیچ وجه مشکلی وجود ندارد. ما همه ساله علیه آنفولانزا واکسینه می شویم ، در حالی که گاهی به این بیماری مبتلا  می شویم اما  هیچ کس نمی پرسد آیا مشکلی پیش آمده و  اگر امسال آنفولانزا گرفته باشید آیا می توانید سال آینده واکسینه شوید. این سوالات از اثر منحوس ADE (تشدید عفونت وابسته به آنتی بادی - پدیده ای که اتصال ویروس با آنتی بادی های خنثی نشده باعث ورود آن به سلول های ایمنی می شود) ناشی می شود. اکنون صحبت های زیادی در مورد این پدیده صورت می گیرد، اما در واقع در رابطه با ویروس کرونای  SARS و SARS-CoV-2، چنین پدیده ای پس از واکسیناسیون با واکسن برداری رخ نمی دهد. در رابطه با  واکسن های برداری ، همه حیوانات واکسینه شده زنده مانده و بیمار نمی شوند، همه حیوانات غیر واکسینه شده می میرند یا آسیبهای ریوی به مراتب  بیشتری در مقایسه با واکسینه شده ها دارند.
بنابراین، در مورد استفاده از واکسن های برداری ، هیچ گونه عاملی از ADE در شکل خالص آن وجود ندارد  که بتواند به تشدید و عود پیدا کردن بیماری تنفسی تبدیل شود. این بدان معنا نیست که نیازی به مطالعه ونظارت بر این پدیده نباشد. در واقع، سازندگان موظف هستند واكسن خود را هر بار در موقعیت های مختلف و برای انواع مختلفی از شاخص ها از جمله در رابطه با این مطلب، مورد پیگیری و بررسی قراردهند. باید نسبت به این موضوع با دقت برخورد شود. اما اکنون این موضوع در رابطه با  ADE بسیار بزرگتر ار ابعاد واقعی آن جلوه داده می شود. تأثیر ائوزینوفیلی در ریه ها (افزایش تعداد سلولهای ایمنی بدن که به اصطلاح ب طوفان سیتوکین منجر می شود) در واکسنهای غیرفعال دیده می شود ، اما درواکسن های برداری وجود ندارد. این یک نوع دیگر واکسن است.

حتی حیواناتی که واکسینه شده اند زنده ماندند. آنها ائوزینوفیلی داشتند و بیمار بودند اما زنده ماندند. حیوانات آزمایشگاهی نیز بیمار بودند اما زنده نماندند. حیوانات در آزمایش محافظت شده و در گروه کنترل محافظت نمی شوند. اگر واکسن دیگری وجود نداشت و از من سؤال می شد که آیا می خواهم ایمن شوم، اما کمی ائوزینوفیلی ریوی دارم، ائوزینوفیلی را انتخاب می کردم. بنابراین، این یک داستان نسبتاً متناقض است. از آنجایی که این مسئله به هیچ وجه در مورد واکسن های "وکتور" نشان داده نشده است، پس بزرگ نمایی و تبدیل کردن آن به نوعی مشکل جهانی و جلب توجه است. این داستان در مورد واکسن تب دنگی و سایر تب ها وجود دارد. اما این برای ویروس کرونا نشان داده نشده است. میلیون ها انسان پیش از با آن مریض شده اند و هیچ موردی از اثر ADE یافت نشده است.

اثبات امنیت واکسن آدنوویروس  - اسپوتنیک ایران
اثبات امنیت واکسن آدنوویروس

چنین چیزی وجود ندارد که افرادی که بهبود یافته اند دوباره بیمار شوند و جان خود را از دست بدهند، شما باید به تأثیر ADE توجه کنید، باید آن را ردیابی کنید، برای کلیه واکسنها و نه تنها برای ویروس کرونا بلکه برای کلیه عفونتهای تنفسی. اما اینکه بگوییم این یک مشکل بزرگ است و اکنون یک اثر ADE وجود دارد و به همین دلیل هرگز واکسن ساخته نمی شود، احمقانه است. من یک مقاله علمی قطعی را ندیده ام که در این باره صحبت کند.
اسپوتنیک: از شما انتقاد می شود که مقدار پادتن در واکسن بسیار پایین است، نظر شما در اینباره چیست؟
لوگونف: این موضوع یا سوء تفاهم در اصطلاحات یا صرفاً جایگزینی مفاهیم است. دز بالایی وجود دارد. تقریباً از 1 در 15000. رسانه ها دز خنثی سازی ویروس را با دز پادتن را اشتباه گرفتند. چه چیزی می توان گفت وقتی مردم 1 در 15000 را 1 در 50 می بینند. وقتی آنها می نویسند 15000 کافی نیست، می توانم با آنها بحث کنم.  از آنجا که جعل اطلاعات است، می توان درباره آن نظر داد؟
اسپوتنیک: آیا در انجام مرحله سوم آزمایش های بالینی در کشورهای مختلف اختلاف نظر وجود دارد که مفسران بین المللی هنگام صحبت درباره واکسن روسی از آن عبور می کنند؟
ما طبق قانون فدراسیون روسیه همه کارها را انجام خواهیم داد. من واقعاً نگران نیستم که کسی اظهار نظر و انتقاد کند. به هر حال، افرادی هستند که انتقاد کنند. هرگونه آزمایش بالینی در روسیه مطابق قانون فدرال شماره 61 انجام می شود. حتی یک متخصص که در روسیه زندگی می کند، نتایجی را که با تخلف به دست آمده است را قبول نخواهد کرد علاوه بر این، اگر حداقل انحراف از پروتکل وجود داشته باشد، آنها توسط متخصصان ثبت و شناسایی می شوند، به طور کلی می توان این مطالعه را نا معتبر اعلام آنرا مسدود کرد. بر این اساس، بسته به مقیاس این تخلفات ، توسعه دهندگان می توانند پاسخگو باشند. ما طبق قوانین فدراسیون روسیه عمل می کنیم و اگر کسی به قوانین روسیه علاقه ندارد، این مشکل آنهاست.

 Sputnik V واکسن - اسپوتنیک ایران
کنترل واکسن کووید با کمک اپلیکیشن

اسپوتنیک: مفسران به استانداردهای بین المللی اشاره می‌کنند، جالب است بدانیم در کشورهای دیگری که بر روی این واکسن‌ها کار می‌کنند، این موضوع چگونه است. آیا آنها طبق معیارها و قوانین کشورهای خود کار می‌کنند یا طبق این استانداردهای بین المللی که همه به روسیه تحمیل می‌کنند؟
لاگونف: در واقع تمامی استانداردها کم و بیش هماهنگ هستند. بدیهی است که بسیاری از کشورها از بازار و تولیدکنندگان خود محافظت می‌کنند و برای ثبت داروهای خارجی در کشورشان شرایطی وجود دارد. در این مورد، روسیه راه خاصی را طی نمی‌کند. ما از اعلامیه‌های هلسینکی پیروی می‌کنیم. معمولاً این اعتراضات مربوط به فرمان دولتی شماره 441، جایی که ثبت در شرایط سخت را امکان پذیر می‌کند، است. درباره اینکه چرا اجازه ثبت داده می‌شود و در چه شرایطی، در ابتدای صحبت امروز گفته شد و همه انتقادات فقط به نقد این نکته و حكم دولتی می‌رسد. اما من فکر می‌کنم که این یک حکم بسیار خوب است که در واقع تولید کنندگان را رها نمی‌کند بلکه آنها را تحت کنترل سخت قرار می‌دهد، اما در عین حال به آنها یک درجه خاصی از آزادی را می‌دهد. به همین دلیل من هیچ مشکلی نمی‌بینم که کسی بخواهد از این حکم حکومتی انتقاد کند؛ احتمالاً این چیز خوبی است که در دنیا نظر دیگری نیز باشد.
اسپوتنیک: آیا در ایجاد واکسن روسی تنها دانشمندان روس فعالیت داشتند یا اینکه همکاران خارجی نیز در این امر همیاری داشتند؟
لاگونف: نخیر، این واکسن به طور خاص تنها در مرکز تحقیقات ملی گامالیا ایجاد شده است و ما با هیچ یک از همکاران خارجی همکاری نکردیم. اما فناوری به خودی خود یک لایه عظیم از دانش و تجربه کار علمی است. به طور طبیعی، بسیاری از مردم جهان در این موضوع کار می کنند، مقالات زیادی وجود دارد، ما با این مقالات آشنا می شویم و آنها نیز با مقالات ما و این یک زمینه علمی مشترک است. قبل از ما تحقیقات زیادی انجام شده است. البته ما از کلیه نتایج علمی قابل استفاده در این زمینه استفاده کردیم اما بطور مستقیم توسعه واکسن، ایجاد و مقیاس بندی آن، همه تنها توسط دانشمندان روس انجام شده است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала