دو فیلم اصغر فرهادی در بین۱۰۰ فیلم برتر دنیا

© AP Photo / Joel Ryanدو فیلم اصغر فرهادی در بین۱۰۰ فیلم برتر دنیا
دو فیلم اصغر فرهادی در بین۱۰۰ فیلم برتر دنیا
 - اسپوتنیک ایران
Telegram
دو فیلم « درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» در فهرست ۱۰۰ فیلم غیرانگلیسی زبان برتر تاریخ سینما قرار گرفتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، مولی پنینگتون (Molly Pennington) که مدرک دکترای مطالعات نقادانه و فرهنگی با تمرکز با فیلم و سیاست از دانشگاه پیتسبرگ را دارد ، از اطلاعاتی که توسط نشریه استکر (Stacker) درباره فیلم‌های بین المللی جمع آوری شده، فهرستی از برترین فیلم‌های جهان در این حوزه تهیه کرده است؛ شرط حضور فیلم‌ها در این فهرست این بود که کارگردان آن غیرآمریکایی بوده و زبان اصلی آن نیز غیر انگلیسی باشد. دو فیلم درباره الی و جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی در کنار شاهکارهای کارگردانانی چون اینگمار برگمان به این فهرست راه یافتند.

درباره الی (About Elly) چهارمین فیلم اصغرفرهادی است که در سال ۲۰۰۹ ساخته شد. درباره الی در پنجاه و نهمین جشنواره بین المللی فیلم برلین برنده جایزه خرس طلایی بهترین کارگردانی شد. این فیلم در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت ۱۰ جایزه شد و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برد. درباره الی همچنین نماینده ایران در بخش بهترین فیلم خارجی هشتاد و دومین جایزه اسکار بود.

جدایی نادر از سیمین (A Separation) پنجمین اثر سینمایی اصغر فرهادی است که در سال ۲۰۱۲ جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را برنده شد. این فیلم در شصت و یکمین دوره جشنواره بین المللی فیلم برلین نیز جایزه خرس طلایی برای بهترین فیلم و جایزه خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر مرد و بازیگر زن را برد. همچنین برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران، به فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلمنامه نیز راه یافت.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала