خط تولید موتور توربوجت ملی "اوج" افتتاح شد

© Fotolia / Dushlikخط تولید موتور توربوجت ملی "اوج" افتتاح شد
خط تولید موتور توربوجت ملی اوج افتتاح  شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
خط تولید موتور توربوجت ملی "اوج" با حضور رئیس جمهور ایران و مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع افتتاح شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در افتتاح خط تولید موتور اوج، از تلاش‌هایی که برای ساخت موتور ملی توربو جت سبک اوج هواپیما انجام شد قدردانی کرد و گفت: اصل این موتور در سال ١٣٩۵ رونمایی شد و به ثمر نشست امروز در واقع خط تولید این موتور افتتاح می‌شود و برای ما بسیار پر اهمیت است.

​روحانی گفت: معمولا وقتی کشورها اعلام می‌کنند که هواپیما ساز هستند مقصود از آنها موتور نیست بلکه بال و بدنه است و موتور را از جای دیگر خریداری می کنند. 

وی گفت: خوشحالیم که در ساخت یک جنگنده به طور کامل به خودکفایی رسیدیم هم بال و بدنه و هم موتور و صندلی با خودکفایی انجام می دهیم و روی پای خود ایستاده ایم و برای ما حایز اهمیت است.

امیر سرتیپ دوم افشین خواجه فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در آیین افتتاح موتور توربوجت ملی "اوج" که در اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا و با فعالیت جهادی دانشمندان، طراحان و متخصصین صنعت دفاعی کشور ساخته شده است گفت: موتور ملی اوج به عنوان اولین موتور توربوجت بومی توسعه یافته جهت تامین نیروی پیشران جنگنده های کشور از جمله جنگنده های کوثر، صاعقه ، آذرخش و جت آموزش پیشرفته یاسین و در محدوده وزن برخاست حدود ده تن است.

وی افزود: سیستم کنترل موتور "اوج" از نوع هیدرومکانیکال است  که در صورت نیاز قابلیت ارتقاء به سیستم تمام الکترونیک (FADEC) را دارد.

امیر خواجه فرد با بیان اینکه فناوری بسیار پیچیده این موتور موجب ایجاد یک جهش بلند در دانش طراحی و فناوری ساخت در صنعت هوایی کشور شده است گفت:  فناوری به کار رفته در "اوج" به عنوان یک بسته مرجع،  زمینه ورود کشور به فاز طراحی و ساخت موتورهای توربوفن و توربوشفت نیمه سنگین و سنگین کلاس هوایی و صنعتی را فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: این موتور با اتکا به توانمندی داخلی و تکیه بر دانش و تخصص مهندسان کشور و استفاده حداکثری از ظرفیت علمی و فنی دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان کشور با تولید بومی بیش از ۱۴هزار  قطعه و مجموعه متعلقات، برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ ساخته و توسط ریاست محترم جمهور در روز صنعت دفاعی رونمایی شد.

وی افزود: دومین دستگاه از این موتور نیز در سال ۱۳۹۶ تولید و تست آن در آزمایشگاه موتور ملی اوج صورت پذیرفت و آزمون های زمینی، تاکسی و پروازی این موتور نیز در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بر روی هواپیمای بومی کوثر با موفقیت انجام شد.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی گفت: این افتخار را داریم که به فضل الهی و در روز صنعت دفاعی با افتتاح خط تولید موتور توربوجت ملی اوج، گام بلندی در مسیر خوداتکایی در رفع نیازهای ناوگان هوایی نیروهای مسلح کشور برداشته شده و جمهوری اسلامی ایران در زمره ۸ کشور صاحب دانش طراحی و فناوری ساخت و تولید این دسته از موتورهای هوایی قرار می گیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала