اعتراض رسمی ایران به پیشنهاد ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی

© Sputnik / Arina Topolevaاعتراض رسمی ایران به پیشنهاد ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی
اعتراض رسمی ایران به پیشنهاد ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران اعتراض رسمی خود را نسبت به پیشنهاد ترکیه برای ثبت پرونده "خوشنویسی اسلامی" برای اجلاس سال ٢٠٢١ به یونسکو ارائه داد.

به گزارش اسپوتنیک، محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌ فرهنگی ایران گفت: همان‌طور که پیش‌تر اعلام شده بود، برای سال 2020 پرونده‌ای با عنوان خوشنویسی از سوی ترکیه مطرح نبود، اما بنا بر اطلاع واصله اخیر، ترکیه پرونده‌ای را با عنوان"خوشنویسی اسلامی" برای سال 2021 به یونسکو ارائه داده که این امر مورد اعتراض ایران قرار گرفته است.

او افزود: همان طور که قبلاً نیز اعلام شد، هر کشوری می‌تواند میراث ‌فرهنگی ناملموس خوشنویسی کشور خود را ثبت کند، اما صفت "اسلامی" در واقع به گستره‌ای بیش از کشور ترکیه اشاره دارد و این خلاف کنوانسیون 2003 حراست از میراث فرهنگی ناملموس است.

طالبیان بیان داشت: عنوان پرونده پیشنهادی ترکیه برای خوشنویسی، دارای صفت "اسلامی" است که این امر مورد اعتراض رسمی ایران قرار گرفته است. چراکه صفت اسلامی نمی‌تواند محدود به ترکیه باشد، فارغ از آن ‌که منشأ خوشنویسی اسلامی را باید در ایران جست.

او تأکید و یادآوری کرد: ایران نیز برای سال 2021، پرونده خوشنویسی خود را در چارچوب فهرست اقدامات خوب پاسداری برای یونسکو ارسال کرده است.

معاون میراث‌ فرهنگی ایران گفت: ثبت خوشنویسی از سوی کشورهای مختلف قبلاً نیز صورت گرفته است؛ مثلاً چین خوشنویسی چینی را  در سال 2009 ثبت کرده و کشورهای عربی نیز برای سال 2021، پرونده‌ای را با عنوان خوشنویسی عربی برای یونسکو ارسال کرده‌اند. چراکه طبق مفاد کنوانسیون مذکور ، ثبت یک عنصر فرهنگی انحصار و مالکیت ایجاد نمی‌کند، اما اعتراض ما به پرونده "خوشنویسی اسلامی" ایرادی فنی است، به این معنا که صفت اسلامی اشاره به گستره‌ای بیش از محدوده ترکیه دارد و ترکیه نمی‌تواند از این عنوان برای پرونده خوشنویسی این کشور بهره ببرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала