ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

موسوی: ادعای سنتکام در خصوص بازرسی بصری هواپیمای ماهان مضحک است

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / موسوی: ادعای سنتکام در خصوص بازرسی بصری هواپیمای ماهان مضحک است
موسوی: ادعای سنتکام در خصوص بازرسی بصری هواپیمای ماهان مضحک است - اسپوتنیک ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ادعای سخنگوی سنتکام در خصوص بازرسی بصری هواپیمای مسافربری ماهان از فاصله‌ای ایمن را مضحک خواند و چنین اقدامی را واجد خلاف های پیاپی توصیف کرد.

به گزارش اسپوتنیک، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با توجه به قبول مسئولیت ایجاد خطر برای هواپیمای خطوط هوایی ماهان از سوی سخنگوی سنتکام آمریکا، این اقدام ماجراجویانه و خطرناک را به شدت محکوم کرده و آن را ناقض حقوق بین‌الملل هوانوردی و مخل صلح و امنیت منطقه دانست. 

واکنش ظریف به اقدام جنگنده های آمریکایی علیه هواپیمای مسافربری ماهان  - اسپوتنیک ایران
واکنش ظریف به اقدام جنگنده های آمریکایی علیه هواپیمای مسافربری ماهان

موسوی ادعای سخنگوی سنتکام مبنی بر اینکه جنگنده‌های آمریکایی در ماموریت هوایی روتین خود در مجاورت پایگاه التنف در سوریه اقدام به بازرسی بصری  هواپیمای مسافربری ماهان از فاصله‌ای ایمن کرده اند را مضحک دانسته و چنین اقدامی را واجد خلاف های پیاپی توصیف کرد.

وی گفت: حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است، و ماموریت هوایی جنگنده‌های آنان هم غیرقانونی است. از آن مهم تر هیچ کس به آمریکا چنین اجازه ای نداده است که هواپیماهای مسافربری را به وسیله جنگنده‌های نظامی خود روی آسمان بازرسی نماید. چنین کاری هم غیرقانونی، هم خطرناک و هم بازی با جان انسان‌های بیگناه است به خصوص که برخلاف ادعای انجام شده، فاصله امن اصلا رعایت نشده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را از طریق رجوع به مجامع قانونی بین المللی،  به ویژه سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) دنبال خواهد کرد و اجازه نخواهد داد آمریکا این چنین با قلدربازی‌های خود تمام قوانین بین المللی را به سخره گیرد. 

موسوی در عین حال نسبت به هر گونه ماجراجویی جدید در منطقه از سوی آمریکا یا اسرائیل هشدار داده و گفت ثبات و امنیت منطقه غرب آسیا نباید بازیچه رقابت های انتخاباتی در آمریکا قرار گیرد. 

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ حرکت خصمانه ای علیه ملت ایران را بی پاسخ نخواهد گذارد و در زمان خود به هر حرکت نابخردانه ای واکنش قاطع و مناسب نشان خواهد داد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала