ظریف در مصاحبه با اسپوتنیک: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خطرناک است

© Photo / MFA Russia Press service / ورود به گالری تصاویر ظریف در مصاحبه با اسپوتنیک: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خطرناک است
 ظریف در مصاحبه با اسپوتنیک: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خطرناک است - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرنگار اسپوتنیک ضمن صحبت درباره تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه پیشنهادی خود درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اظهار داشت حتی متحدین آمریکا این پیش نویس را نپذیرفتند و حتی آن را کاملا خطرناک دانستند.

ظریف افزود روسیه هم در یک نامه 5 صفحه ای کاملا مواضع خود را به طور جدی در خصوص این اقدام آمریکا بیان کرد. آمریکا کشوری است که برجام را نقص کرده، یعنی از برجام کاملا خارج شده است، قطعنامه 2231 را نقض کرده است. بنابراین آمریکا هیچ موقعیتی ندارد که در خصوص  چارچوبهای برجام صحبت کند. این موضع روسیه است، موضع ما هم است و در این زمینه موضع ایران، روسیه و چین کاملا شبیه هم است.

خبرنگار اسپوتنیک سوال کرد آیا استراتژی کلی تقابل مشترک با این پیش نویس (پیشنویس قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ) وجود دارد؟

پمپئو:  با همه توان تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید می کنیم
 - اسپوتنیک ایران
پمپئو: با همه توان تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید می کنیم

ظریف در پاسخ گفت:" ما (روسیه، ایران و چین - اسپوتنیک) به عنوان سه عضو برجام صد در صد مخالف این حرکت هستیم، سایر اعضای برجام تا کنون گفته اند که این حرکت با برجام مغایرت دارد، و لذا این موضع در بین همه اعضای برجام (اعضای کنونی برجام) مشترک است. اما روسیه چین و ایران با برخی از اظهار نظرهای برخی اعضای اروپایی برجام در خصوص "اظهار نگرانی یا پیشنهادهای میانه " مخالفت کردند. که هر گونه اقدامی در این زمینه مخالف قطعنامه 2231 است.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، 14 ژوئیه سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

در این توافق نامه همچنین ذکر شده بود كه در صورت اجرای کامل آن تحریم تسلیحاتی ایران طی مدت 5 سال لغو می شود. اکنون وقت آن رسیده که این تحریم یا تمدید یا لغو شود.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала