ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

یک پرونده فساد دیگر در پتروشیمی ایران

© AFP 2021 / BEHROUZ MEHRIیک پرونده فساد دیگر در پتروشیمی ایران
یک پرونده فساد دیگر در پتروشیمی ایران - اسپوتنیک ایران
پرونده فساد در پتروشیمی یکی از پرونده‌های به نسبت قدیمی است که از روز گذشته مجدد رسیدگی به بخش دیگر آن آغاز شده است و طبق شنیده‌ها قرار است در یک ماه آینده حکم آن صادر شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، علی اشرف ریاحی داماد محمدرضا نعمت زاده است که بر حسب اطلاعات متواری شده و از حضور در دادگاه سرباز می زند.

آخرین جزئیات از آتش‌سوزی پتروشیمی شهید تندگویان - اسپوتنیک ایران
آخرین جزئیات از آتش‌سوزی پتروشیمی شهید تندگویان

تأخیر در پرداخت و انتقال، تسویه ریالی با نرخ مبادله‌ای و فروش ارز پتروشیمی‌ها با دلار آزاد، انتقال غیرقانونی ارز پتروشیمی به حساب‌های شخصی بدون کسب مجوز، مهم‌ترین ابزار متهمان در کسب اموال نامشروع بوده است که عمده اتفاقات با محوریت دو گروه روی‌ داده است.

در گروه اول، رضا حمزه ‌لو مدیر وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، مرجان شیخ الاسلام آل آقا و علی اشرف ریاحی به ‌صورت دونفره، بخشی از ارز پتروشیمی‌ها را به حساب‌های شرکت‌های خود منتقل کرده و به سوءاستفاده مشغول بودند. به‌ عنوان نمونه در یکی از این شرکت‌ها، رضا حمزه لو سهم خود را به شیخ‌الاسلام واگذار کرده است.

علی اشرف ریاحی که نامش در میان متهمان دیده می‌شود داماد محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و مشاور حمزه لو در شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده است.

این گروه به‌جای آنکه ارز پتروشیمی را به حساب‌های قانونی و مجوز دار منتقل کنند، به بهانه‌های مختلف از این اقدام سرباز می‌زدند و پول را در حساب‌های شخصی خود حفظ می‌کردند. این در حالی بود که به دلیل تحریم‌ها و عدم امکان انتقال پول به خارج از کشور توسط شرکت‌های ایرانی جهت خریدهای خارجی، بخشی از پول پتروشیمی‌ها در حساب‌های شخصی متهمین قرار داشت که تا لحظه آغاز بررسی‌ها توسط نهادهای نظارتی، کسی از آن خبر نداشت. ریاحی در دور اول در دادگاه حضور داشت ولی شیخ‌الاسلام با خارج کردن چند میلیون یورو از ایران و فرار به کانادا و آمریکا، فعلاً متواری است.

گروه دوم اما حکایت عجیب‌تری دارند؛ محسن احمدیان، معروف به سلطان پتروشیمی، معصومه دری و محمدعلی شیرعلی (از مدیران بازنشسته یک نهاد امنیتی-اطلاعاتی که در صنعت نفت شهره است)، نقش مهمی در سوء استفاده‌ های انجام‌شده داشتند. اسفند ۹۱ بود که احمدیان توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد و تا چندین ماه در بازداشت به سر می‌برد. البته به جز احمدیان چند فرد دیگر نیز بازداشت شدند که آن‌ها نیز به قید وثیقه از بازداشت رهایی یافتند.

احمدیان و شیرعلی که رابطه بسیار نزدیکی باهم داشتند در مراحل بازپرسی به سوء استفاده‌های خود اعتراف کردند. شیرعلی در جریان این تخلفات ۸ میلیون یورو و احمدیان ۱۶ میلیون یورو تحصیل مال نامشروع داشته‌اند و در اعترافات خود به‌ راحتی نسبت به دریافت پورسانت‌های غیرقانونی و کسب مال نامشروع معترف می‌شوند. جالب اینجاست که سازمان اطلاعات سپاه در گزارشی که تسلیم دادگاه کرده آورده است که این افراد شرکت‌های پتروشیمی را افشا می‌کردند تا زمین‌بازی و سوء استفاده‌های خود را توسعه دهند!.

نکته قابل تأمل و جدید در این پرونده متواری شدن یکی از متهمان گروه اول است که همانطور که گفته شد داماد وزیر پر حاشیه سابق صنعت و معدن است. فردی که گفته می‌شود علیرغم احضاریه‌های مجدد از حضور سرباز زده است و طبق گفته دادگاه مدتی در خارج از کشور بوده و سپس به ایران بازگشته و متواری شده است. البته برخی‌ها هم اعلام کردند علت سفر وی همراهی با خانواده اش در اعزام به یکی از کشورهای غربی بوده است.

لازم به ذکر است برای این فرد وثیقه هم گذاشته شده بود که حال با توجه به متواری شدن وی باید این وثیقه ضبط شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала