ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

پکن: تحریم‌های آمریکا خلاف قوانین روابط بین الملل است

© REUTERS / Hyungwon Kangپکن: تحریم‌های آمریکا خلاف قوانین روابط بین الملل است
پکن: تحریم‌های آمریکا خلاف قوانین روابط بین الملل است - اسپوتنیک ایران
وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته، ۱۱ شرکت چینی را به اتهام مشارکت در نقض حقوق بشر در لیست تحریم ‌های خود قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک، وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه هشدار داد که دولت چین اقدام اخیر واشنگتن در تحریم 11 شرکت چینی را بی پاسخ نخواهند گذاشت.

وزیر خارجه چین: آمریکا عقل خود را از دست داده است - اسپوتنیک ایران
وزیر خارجه چین: آمریکا عقل خود را از دست داده است

وانگ ونبین با انتقاد شدید از این اقدام آمریکا تصریح کرد: طرف آمریکایی از مفهوم "محافظت از حقوق بشر" بعنوان بهانه استفاده می ‌کند. این در تناقض با اصول اساسی روابط بین‌الملل است.

این دیپلمات چینی ادامه داد: ما چنین اقداماتی را مداخله در امور داخلی جمهوری خلق چین و تخلف از منافع ملی تلقی می‌کنیم. چین مخالفت شدید خود را با اینگونه اقدامات ابراز می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که هدف اصلی آمریکا از تحریم این ۱۱ شرکت چینی، اعمال فشار به تاجران چینی است و توضیح داد: هدف اصلی واشنگتن اعمال فشار به کسب و کار چین، ثبات ‌زدایی اوضاع شین‌ جیانگ و اتهام ‌زنی به پکن است. ما از ایالات متحده می‌خواهیم که اشتباهات خود را اصلاح کند و این تصمیم خود لغو کند.

وی سپس هشدار داد: چین اقدامات ضروری را برای محافظت از حقوق قانونی شرکت‌ها و نهادهای تجاری خود به کار خواهد گرفت.

در اکتبر سال گذشته میلادی و در ماه ژوئن ۲۰۲۰ (اوایل تیرماه ۹۹) واشنگتن اعلام کرد که ۳۷ سازمان چینی را در این لیست تحریم‌های خاص خود قرار داده و همگی این سازمان‌ها را به نقض حقوق اقلیت‌های قومی که در این منطقه زندگی می‌کنند، متهم کرده بود.

تنش‌ها بین آمریکا و چین در هفته‌های اخیر بر سر مسائل مختلف از شیوع ویروس کرونا و اتهام‌زنی‌های مستمر واشنگتن به پکن گرفته تا اختلافات بر سر مسائلی از قبیل هنگ‌کنگ، تایوان، فعالیت‌های شرکت‌های بزرگ چینی از قبیل "هوآوی" به سطحی بی‌سابقه رسیده است.

در ادامه تنش‌های میان دو کشور آمریکا و چین، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های اخیر، با امضای فرمانی، فرمانی را امضا کرده است که به رفتار ترجیحی دولتش در قبال هنگ کنگ پایان می‌دهد و از این پس با هنگ کنگ همانند سرزمین اصلی چین رفتار خواهد کرد.

برخلاف ادعاهای واشنگتن، پکن تأکید دارد که قانون جدید امنیت ملی هنگ کنگ برای محافظت از حاکمیت ملی امری ضروری است و و اقدامات تنبیهی آمریکا را بعنوان مانعی در مسیر اجرای این قانون می‌داند و متعهد شده است که واشنگتن هرگز در پیشبرد اهداف خود در خصوص هنگ کنگ موفق نخواهد شد.

بعد از اقدام تحریک ‌آمیز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در امضای مصوبه دو حزبی کنگره برای تحریم مقام‌های چین به بهانه آنچه که سرکوب حقوق مردم هنگ‌کنگ توصیف کرده است، چین در پیامی شدید‌الحن هشدار داد در اقدامی متقابل تحریم‌هایی را علیه واشنگتن تحمیل خواهد کرد.

پکن اخیراً، در پی اقدامات یکجانبه آمریکا در تحریم مقامات چینی، از اعمال تحریم‌هایی علیه قانون‌ گذاران آمریکایی خبر داد که در در لیست افراد تحریم ‌شده وی، نام مارکو روبیو و تد کروز که هر دو سناتور جمهوری‌خواه و از منتقدان برجسته چین هستند به چشم می‌خورد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала