ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

سه کشور اروپایی قدرت‌های خارجی در لیبی را تهدید به تحریم کردند

© AFP 2021 / Mahmud Turkia لیبی
 لیبی  - اسپوتنیک ایران
آلمان، ایتالیا و فرانسه، اعلام کردند قدرت‌های خارجی که در لیبی تحریم‌های تسلیحاتی را نقض کرده‌اند، تحریم خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به اعلامیه دفتر مطبوعاتی آلمان، سه کشور اروپایی قدرت‌های خارجی در لیبی را تهدید به تحریم کردند.

آلمان، ایتالیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک روز 18 ماه ژوئیه (شنبه) اعلام کردند آماده هستند علیه قدرت‌های خارجی که در لیبی تحریم‌های تسلیحاتی را نقض کرده‌اند، تحریم کنند.

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است:«ما از همه بازیگران خارجی می‌خواهیم که به مداخله فزاینده خود در لیبی پایان داده و به طور کامل به تحریم تسلیحاتی مصوب در شورای امنیت سازمان ملل متحد احترام بگذارند.

انتقال کارشناسان نازی از آلمان به آمریکا  - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
انتقال کارشناسان نازی از آلمان به آمریکا

در صورتی که نقض این تحریم‌ها در دریا، زمین و ها ادامه یابد، ما آماده در نظر گرفتن تحریم‌های احتمالی و منتظر پیشنهادهای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این راستا هستیم».

از اواسط فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی، به‌دنبال بالا گرفتن اعتراضات و راهپیمایی‌های خیابانی مخالفان و سپس شورش سراسری علیه حکومت لیبی و رهبر آن، معمر قذافی آغاز شد. ادامه این خشونت‌ها همراه بود با درگیری‌ها و سرکوب‌های شدید که در نهایت در اکتبر ۲۰۱۱ میلادی با سرنگونی حکومت معمر قذافی به پایان رسید.

نیروهای مخالف حکومت، در شهر بنغازی اقدام به تشکیل دولت موقت کردند. مخالفان معمر قذافی از مناطق شرق لیبی حرکت خود را آغاز کرده و به تدریج مناطق مرکزی و غربی لیبی را نیز تحت کنترل خود گرفتند. در ۲۰ اوت ۲۰۱۱ میلادی عملاً مخالفان قذافی توانستند تقریباً همه شهرهای لیبی به استثنای طرابلس و سرت را در دست خود بگیرند. در ۲۲ اوت ۲۰۱۱ مخالفان معمر قذافی به طرابلس نیز نفوذ کردند. در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی، شهر سرت آخرین پایگاه معمر قذافی سقوط کرد و معمر قذافی کشته شد. دولت انتقالی، پایان جنگ را اعلام کرد.

 ژانویه ۲۰۲۰ برلین میزبان کنفرانسی به منظور بررسی تحولات لیبی بود، این کنفرانس با شرکت پشتیبانان اصلی هر دو جناح درگیر در لیبی برگزار شد، به گفته آنگلا مرکل توافق شد تا آتش‌بس دائمی برقرار شده و حل و فصل اختلافات به صورت سیاسی ادامه پیدا کند و کمیته‌ای متشکل از ۵ نفر از نظامیان هر طرف این درگیری بر آتش‌بس نظارت داشته‌باشند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала