ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

حواس پرتی عیب است یا نشانه عقل زیاد؟

© Depositphotos / Minervastockحواس پرتی عیب است یا نشانه عقل زیاد؟
حواس پرتی عیب است یا نشانه عقل زیاد؟   
 - اسپوتنیک ایران
حواس پرتی چیست؟ یک عیب معمولی یا یک اثر جانبی تمرکز شخص بر روی چیزی ؟

اسپوتنیک، روزنامه ای بی سی  چاپ اسپانیا در جواب به این سوال می نویسد: کارشناسان به پاسخ دوم تمایل بیشتری دارند: افراد حواس پرت  تمام جزئیات را به خاطر نمی آورند زیرا چیز اصلی را به خوبی به یاد می آورند.

عدم حواس پرتی یعنی چه؟

مردم به درون گرا ها و برون گراها تقسیم می شوند، یک عده منطقی و دیگران پرتحرک  هستند ... می توانید آنها را به دو گروه دیگر تقسیم کنید: افراد حواس پرت و حواس جمع . چرا که نه؟  چرا برخی افراد همه چیز را با جزئیات کامل به خاطر می آورند، در حالی که برای دیگران به خاطر سپردن حتی خصوصیات عمومی و مشترک دشوار است؟

خانم لایا گیمنز روانشناس حرفه ای مشهور در اسپانیا می گوید: "افراد عجیب و غیر متمرکز یا خلاق، به طور معمول، دوست دارند بالا در ابرها قرار داشته باشند و در حالی که آنها در آنجا هستند، ارتباط با واقعیت را از دست می دهند. اندیشه و بدن آنها در مکان های متفاوتی قرار دارد." 

ویژگی های کرونا در تقویت حافظه - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
ویژگی های کرونا در تقویت حافظه

به هر آنچه که ما را احاطه می کند توجه کنید

روانشناس آندرس کوردوبا معتقد است که "هرچه توجه بیشتری به دنیای در اطراف مان داشته باشیم، توانایی های فکری مان نیز بیشتر خواهد شد." وی خاطرنشان می کند: "وظیفه اصلی مغز ارزیابی واقعیت است و بنابراین "می توان فرض کرد که افرادی که بیشتر به دنیای واقعی توجه می کنند کمتر از افرادی که بیشتر وقت خود را در شبکه های عصبی مصنوعی می گذرانند حواس پرت هستند." وی خاطرنشان می کند: "آن حواس نشانه صفات مشخصه انسان، مثلاً تحریک پذیری است." وی گفت: "چنین شخصی روی  مواردی که برایش مهم هستند، متمرکز می شود و به سایر موادی که برای او کم اهمیت است، اما برای دیگران مهم است، کم توجهی می کند." اغلب گفته می شود که افراد با پرت حواسی باهوش تر هستند. لایا گیمنز توضیح می دهد که، به طور معمول، هوش بالا به حواس پرت ها منتسب می شود: "شاید مغز فردی که حواسش  پرت است جزئیات خاص یک رویداد گذشته را فراموش کند، اما او تصویر عمومی را به یاد می آورد. این متعاقباً به او امکان می دهد تجربه گذشته را بهتر بشناسد. " این کارشناس خاطرنشان می کند که عدم حواس پرتی به معنای کمبود هوش نیست. او می گوید: "افرادی هستند که همزمان حواس پرت نیستند و باهوش هستند." 

آندرس کوردوبا می افزاید: "حواس پرت ترین افراد، مناسب ترین اطلاعات برای خود را فیلتر می کنند، بنابراین آنها باید اطلاعات کم فایده را از حافظه خود حذف کنند که به آنها امکان می دهد صحیح ترین تصمیم را بگیرند."

حواس پرتی انتخابی

حواس پرتی الزاماً در همه زمینه های زندگی ما اتفاق نمی افتد. همانطور که هر دو متخصص توضیح می دهند، این امر بستگی به این امر دارد که در هر زمینه  چه اطلاعاتی فیلتر می شود. آندرس کوردوبا می گوید: "به عنوان مثال، در یک زمینه ممکن است آنها مجبور شوند مقدار زیادی از اطلاعات را جمع آوری کنند و در زمینه دیگر مجبور به کسب اطلاعات بیشتر شده و اطلاعات کمتری را ذخیره می کنند. لایا گیمنز می افزاید: "شما می توانید در یک زمینه زندگی حواس پرت باشید (به عنوان مثال، در زندگی شخصی )، اما در یک قسمت دیگر (مثلاً در محل کار) بسیار با دقت باشید." او می گوید: "مغز اطلاعات را توزیع می کند، آن را بخش بندی می نماید، بنابراین می توانید در یک بخش حواس پرت بوده اما در بخش دیگر نه."

سرانجام باید توجه داشت که حواس پرتی نشانه ضعف حافظه نیست. لایا گیمنز توضیح می دهد:"چنان افراد پرت حواسی هستند که حافظه ای شگفت انگیز دارند. حواس پرتی در زمینه های خاص ممکن است به این دلیل باشد که مغز شما به راحتی این زمینه ها را مهم نمی داند.  در نتیجه، حافظه نیز می تواند انتخابی باشد."

آندرس کوردوبا در پایان می گوید: "به نظر می رسد افراد حواس پرت به خاطر سپردن فقط  مناسب ترین اطلاعات، حافظه خود را بهینه می کنند. بنابراین، آنها جزئیات کمتری را به خاطر خواهند آورد، اما مهمترین آنها را حفظ خواهند کرد."

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала