ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزیر خارجه چین: اختلافات چین با آمریکا بی سابقه است

© Sputnik / Alexei Druzhinin / ورود به گالری تصاویرچین کشورهای جنوب شرق آسیا را به مخالفت با مداخله جویی آمریکا فرا خواند
چین کشورهای جنوب شرق آسیا را به مخالفت با مداخله جویی آمریکا فرا خواند - اسپوتنیک ایران
وزیر امور خارجه چین وضعیت مناسبات با آمریکا را به دلیل وجود چالش های بی سابقه هشدار دهنده توصیف کرد اما خواستار مصالحه طرفین شد و گفت که سیاست پکن در قبال واشنگتن تغییری نکرده است و صادقانه در مسیر بهبود روابط تلاش می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، وانگ یی وزیر خارجه چین، روز پنجشنبه از پکن به صورت ویدیو کنفرانس در اتاق فکر چین و آمریکا سخنرانی کرد افزود: ما جدی ترین چالش ها را در رابطه با آمریکا در چهل سال گذشته شاهد هستیم اما سیاست پکن برای مصالحه و بهبود روابط با آمریکا تغییری نکرده است.

ابراز نگرانی یک دیپلمات سابق ایرانی در رابطه با قرارداد ۲۵ساله ایران و چین  - اسپوتنیک ایران
ابراز نگرانی یک دیپلمات سابق ایرانی در رابطه با قرارداد ۲۵ساله ایران و چین

وزیر خارجه چین از جمله مقام هایی است که بارها در این مورد اظهار نظر کرده و بر کاهش اختلافات در ماه های گذشته تاکید کرده و همچنان خواستار بهبود مناسبات است.

او گفت که جهان نباید تنها سیاه و یا تنها سفید باشد اختلافات نظام نباید به مجموع صفر منجر شود چین نمی خواهد و نمی تواند به یک آمریکای دیگر تبدیل شود.

وانگ یی اظهار داشت گفته ها درباره این که موفقیت چین سبب شوک و تهدید غرب می شود، واقعیت ندارد و نیز برای چین قابل پذیرش نیست چین با تمدن پنج هزار ساله اش هرگز ژن تجاوزگر و انبساطی نداشته است چین مدل های خارجی را کپی و مدل های خود را صادر نمی کند و هرگز از کشورهای دیگر نمی خواهد که شیوه های چین را کپی کنند.

وزیر خارجه چین تاکید کرد: از زمان اجرای سیاست درهای باز و اصلاحات، چین تجارب مفیدی از کشورهای توسعه یافته آموخته است به همین شکل، برخی از شیوه های موفق چین برای بسیاری کشورها در حل مشکلات کنونی نقش روشنگرانه دارد در این دنیای رنگارنگ، با وجود این که چین و ایالات متحده سیستم های اجتماعی مختلفی دارند، اما می توانند در کنار هم حرکت کنند و با یکدیگر همزیستی داشته باشند.

وی ادامه داد: چین و آمریکا نباید به دنبال اصلاح یکدیگر باشند بلکه باید مشترکا راه هایی را برای همزیستی مسالمت آمیز نظام ها و تمدن های مختلف کشف کنند.

وانگ گفت: ما باید بتوانیم برای جلوگیری از افزایش تنش ها گفت و گو کنیم چین برای چنین گفت و گوهایی البته اگر آمریکا آمادگی داشته باشد آماده است تنها با از سرگیری گفت و گوها و انجام رایزنی هاست که می توانیم سوء قضاوت ها را از میان برداریم و به اشتباهات پایان دهیم.

وزیر خارجه چین برای رسیدن به این هدف پیشنهاد کرد که سه فهرست میان دو کشور تهیه شود اول آنکه طرفین فهرستی برای مسایل دوجانبه و جهانی تهیه و روی آن کار کنند فهرست دوم شامل جزییات اختلافات و مسایل فیمابین برای گفت و گو است و فهرست سوم موضوعاتی را در بر می گیرد که لاینحل است.

وانگ یی تاکید کرد که تنها در چنین صورتی است که می توان خسارات به روابط را به حداقل رساند منازعات را مدیریت کرد و با روحیه سازندگی اختلافات را کاهش داد.

وزیر خارجه چین گفت که کشورش آماده است تا درباره مهار ویروس کرونا از جمله تهیه واکسن با آمریکا همکاری کرده و تجربیاتش را با این کشور مبادله کند.

وی همزمان از آمریکا خواست بی درنگ از سیاسی کردن اپیدمی و انگ زدن به بهانه ویروس دست بکشد و به اتفاق چین به همکاری جهانی در مقابله با کرونا کمک کند و جان های بیشتری را نجات دهد و نیز مسئولیت جهانی شایسته ای را به عنوان کشور بزرگ برعهده بگیرد.

روابط دو کشور پس از شیوع کرونا پر تنش دنبال شده است دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اوایل این هفته در توییتی اعلام کرد که چین خسارات سنگینی متوجه آمریکا و جهان کرده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала