ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چرا مرغ و گوشت گران شد؟

رئیس شورای دام: گوسفند در داخل متقاضی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی افزایش 10 هزار تومانی نرخ گوشت گوسفندی را کمبود دام در میادین عنوان کرد.

 وی در ادامه گفت: « گوسفند زنده کشور در مرز عراق کیلویی ۹۰ هزار تومان معامله و از کشور خارج می شود. با انباشت دام در کشور مواجه هستیم، این گوسفند ها مناسب بازار داخلی نیست و در خارج از کشور خواهان بهتری دارد».

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت:« در حال حاضر با انباشت دام در کشور مواجه هستیم به طوری که وزن هر جفت گوسفند پرواری به 130 کیلو می رسد اما تقاضایی برای آن وجود ندارد اگر خریدی هم باشد خرید مدت دار است.

حدود سه میلیون راس دام در کشور بدون تقاضا هستند. امسال با افزایش تولید 50 درصدی گوسفند پرواری مواجه هستیم در حالی که این گوسفند ها مناسب بازار داخلی نیست و در خارج از کشور خواهان بهتری دارد».

میوه فروشی - اسپوتنیک ایران
گرانی اجناس در ایران تحت تاثیر شیوع کرونا +عکس، ویدئو

محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صمت گفت: قیمت گوشت گوسفند فقط دو و نیم درصد افزایش یافته است. از آنجا که درآمد مصرف کنندگان با افزایش و رشد همراه نبود، گوشت گوسفندی کشش افزایش بیش از این قیمت را ندارد، از سوی دیگر، کرونا سبب شده تا دام زنده با اقبال خوبی در میادین و دامداری ها همراه نباشد.

در شرایط فعلی اگر مجوز خروج دام زنده از کشور را صادر کنیم با افزایش نرخ گوشت در داخل مواجه خواهیم شد زیرا در دراز مدت ممکن است نتوانیم پاسخگوی نیاز داخل باشیم.

به دلیل شیوع کرونا، تقاضا از سوی مصرف کنندگان کاهش یافت و این اتفاق، ضرر قابل توجهی به تولید کنندگان وارد کرد از سوی دیگر تولیدکنندگان طیور، نهاده های دامی را با نرخ متعادل و مناسب از وزارت جهاد دریافت نکردند این امر سبب شد تا نرخ گوشت سفید (مرغ) در بازار با افزایش همراه شد.

با افزایش نا متعارف نرخ ارز در کشور، خروج تخم مرغ از کشور شدت گرفت و ما مجبور به کنترل خروج کالا از کشور شدیم از این رو نرخ تخم مرغ دوباره روند کاهشی یافته است.

در حال حاضر نرخ تخم مرغ درب مرغداری حدوداً 9 هزار و پانصد تومان و قیمت مصرف کننده برای هر شانه تخم مرغ زیر 20 هزار تومان می باشد».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала