واکسن کرونا در ایران در آستانه آزمایش روی انسان

© Photo / IRNAواکسن کرونا در ایران در آستانه آزمایش روی انسان
واکسن کرونا در ایران در آستانه آزمایش روی انسان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
پس از اظهارات روز گذشته وزیر بهداشت ایران در مورد آزمایش موفق واکسن کرونا بر روی نمونه های حیوانی مدیر کل روابط عمومی این وزارتخانه نیز از آغاز آزمایش این واکسن ها بر روی نمونه ای انسانی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر کیانوش جهانپور در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران در مورد چگونگی ساختن واکسن کرونا  یا "کووید19" در ایران گفت: از هفته آغازین انتشار ویروس کرونا در کشور گروهای مختلف از دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در زمینه تهیه واکسن فعالیت های خود را آغاز کردند و این در حالی بود که  بنا بود تا زمانیکه این موضوع به نتایج مثبتی نرسیده است اطلاع رسانی بی مورد نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه متخصصان زیادی شامل ویروس شناسان، ایمنی شناسان و دیگر متخصصان این عرصه در زمینه تولید واکسن بیماری "کووید19 "در حال فعالیت هستند گفت: تولید واکسن برای بیماری "کووید19 "برای هر کشور یک رویاست و ما نیز امید زیادی داریم تا این رویا به واقیعت تبدیل شود و در این راستا نیز فعالیت های بسیار جدی با حضور  گروههای متعددی از محققان در حال انجام است.

آخرین وضعیت کرونا در ایران : ۲۵۴۹ابتلا و۱۴۱ فوتی جدید و افزایش محسوس موارد بستری‌ در تهران - اسپوتنیک ایران
آخرین وضعیت کرونا در ایران : ۲۵۴۹ ابتلا و ۱۴۱ فوتی جدید و افزایش محسوس موارد بستری‌ در تهران

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا می توان امیدوار باشیم واکسن ایرانی "کووید19 "در سال جاری  وارد فاز تولید شود گفت: از تمام گروه هایی که در کشور مشغول فعالیت هستند برخی گروه ها توانسته اند فاز آزمایش حیوانی این واکسن را با موفقیت به پایان رسانده و در آستانه فاز آزمایش های انسانی قرار بگیرند. مراحل ساخت واکسن زمان بندی های خاص خود را دارد هر چند که میزان مصونیت این واکسن بر روی انسان نیز مهم است یعنی باید واکسنی باشد که فرد با تزریق آن مدت زمان زیادی از ابتلا به بیماری مصون شود و لذا پیش بینی قطعی زمان فعلا قابل ارائه نیست هر چند که در این مرحله امیدواری های زیادی وجود دارد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت ایران در پایان خاطر نشان کرد: در مورد بیماری "کووید19 " مطالعات زیادی توسط محققان کشور انجام شده و یا در حال انجام است و در همین راستا و به طور خاص در مورد تولید واکسن "کووید19 "در ایران نیز علاوه بر اینکه هیچگونه عقب ماندگی در زمنیه دستاوردهای علمی نداریم بلکه از یک هفته تا یکماه از کشورهای پیشرفته دنیا نیز جلوتر هستیم.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала